Czy lekarz dentysta może wystawić L4?

Czy stomatolog może wystawić zwolnienie lekarskie? Kiedy jest ono uzasadnione? Bolące zęby potrafią czasami niesamowicie uprzykrzyć życie – nieprzespana noc, opuchnięty policzek, problemy z wyraźnym mówieniem, problemy z jedzeniem a nawet z normalnym funkcjonowaniem. Czy w takiej sytuacji lekarz dentysta może wystawić L4? Wszystko zależy od przypadku i uprawnień posiadanych przez stomatologa.

Pierwszą sprawą są kwestie prawne. Stomatolog może wystawić zwolnienia lekarskie, zwane potocznie L4, jeśli posiada zgodę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy dentysta powinien sam o taką zgodę wystąpić. Nie ma znaczenia czy dentysta pracuje w państwowej przychodni, czy w prywatnym gabinecie.
Jeśli więc wybieramy się do stomatologa i mamy przeczucie, że wykonywany zabieg będzie wymagał kilkudniowego odpoczynku od pracy, warto od razu dowiedzieć się, czy dany dentysta w razie potrzeby będzie mógł wystawić L4.

Druga ważna sprawa, która warunkuje możliwość wystawienia L4 to: rodzaj zabiegu, ewentualne powikłania lub rodzaju wykonywanej przez pacjenta pracy. Jeśli zgłaszamy się do gabinetu na umówioną wcześniej wizytę i leczenie przebiega normalnie bez żadnych powikłań, wtedy zwolnienie lekarskie nie jest koniecznością. Trudno wyobrazić sobie, aby dentysta wystawił L4 po przeprowadzonym wybielaniu zębów.

Natomiast, jeśli pacjent skarży się na powikłania lub wykonany zabieg uniemożliwia wykonywanie jego zawodowych obowiązków wtedy możliwe jest uzasadnienie L4. Przykładowo możemy wyobrazić sobie, że z powodu znieczulenia pracownik call center przez kilka godzin ma problemy z wyraźnym mówieniem. Wówczas zwolnienie jest jak najbardziej uzasadnione. Podobna sytuacja jest z bardziej poważnymi zabiegami stomatologicznymi, wymagającymi nacinania dziąseł czy interwencji chirurga szczękowego. Nie należy także lekceważyć sytuacji, gdy po ekstrakcji zęba pacjent skarży się na nieustępujące krwawienie czy stan podgorączkowy. Należy jak najszybciej ponownie zgłosić się do dentysty, aby sprawdzić, co jest tego przyczyną. Stomatolog w razie potrzeby może w takim przypadku wypisać L4.

2 sierpnia 2015 , komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)

Jedna myśl nt. „Czy lekarz dentysta może wystawić L4?”

  1. Miałem sytuację, która opisana jest w drugiej części artykułu. Po wyrwaniu ósemki przyszedłem do pracy, ale z powodu bólu i opuchnięcia nie mogłem normalnie pracować (praca w banku na infolinii). Zwolniłem się i poszedłem po L4, które otrzymałem, ale pani doktor z tamtego gabinetu nie była tym faktem pocieszona.