Dentofobia – Jak sobie pomóc?

91. Poznaj i nazwij swoje obawy.
Zadajmy sobie pytania:czego się boimy: dentysty, bólu, wiercenia, zapachu w gabinecie, dźwieku wiertarki? Co nas powstrzymuje przed pójściem do dentysty?
Z czym łączymy ten strach ? Jakie myśli towarzyszą nam przed wizytą u dentysty? Z czego bierze się nasza rezygnacja z wizyt?

Poznając swoje wewnętrzne obawy łatwiej nam będzie sobie nimi poradzić i znaleźć właściwe rozwiązanie. Oswojony lęk staje się łatwiejszy do pokonania i może się okazać, że mamy jakiś pomusł na rozwiązanie strachu przed dentystą. Zaakceptowanie swojego strachu i obaw daje szansę na pomyślenie: co możemy w tej sytuacji zrobić, jak możemy sobie pomóc oraz gdzie możemy szukać pomocy.

2. Umów się na konsultację.
Dzięki wstępnej wizycie poznasz dentystę,zobaczysz gabinet, porozmawiasz o swoich obawach,oczekiwania oraz poznasz metody leczenia danego lekarza.

3. Przygotuj się do wizyty.
Zaplanowanie wizyty pozwoli Ci się do niej przygotować. Warto wybrać dzień w którym nie masz stresujących spotkań i dobrze się czujesz.

4. Wyobraź sobie siebie w gabinecie.
Spróbuj wyobrazić sobie dzień wizyty, siebie wchodzącego do gabinetu, dentystę. Dzięki takiej wizualizacji oswoisz się bardziej z czekającą Cię wizytą i obniżysz swój strach.

5. Dobry humor.
Przed wizytą zjedz coś słodkiego – glukoza poprawia humor. Ważne jest jednak aby przed wejściem do gabinetu dokładnie umyć zęby.

6. Relaks podczas wizyty.
Skupienie uwagi na czymś innym niż leczenie jest dobrym sposobem na oderwanie się od rzeczywistości np. muzyka, obraz lub zabawa odstresującymi gadżetami np. piłeczka, ząbek…

7. Korzystaj z dobrych gabinetów, które pozwalają leczyć bez bólu.

Jeżeli jednak nadal nie możesz sobie sam poradzić ze strachem, a każda wizyta wiąże się z lękiem, przerażeniem, które Cię paraliżuje i uniemożliwia korzystanie z usług dentysty należy zwrócić się o pomoc do specjalisty psychoterapeuty.
Chętnie wskażemy tych z którymi współpracujemy.