Jakie mogą być skutki braku zęba?

Wiele osób twierdzi, że utrata zęba, a zwłaszcza położonego głębiej w jamie ustnej, nie jest problemem. Uważają, że skoro brak zęba zbytnio nie rzuca się w oczy, ani nie wpływa na możliwość normalnego spożywania posiłków, to nie ma czym się martwić. Niestety, w rzeczywistości jest inaczej – brak choćby jednego zęba może mieć poważne skutki dla całego organizmu.
Ale ważnej jest tu słowo – może. Także bez paniki! :-)

Potencjalne zagrożenia wywołane utratą zęba lub też kilku zębów:

1. Problemy z jedzeniem
To oczywiście jest logiczny wniosek, a ten kto doświadczył braku zębów tylko go potwierdzi.
Brak zęba w przedniej części jamy ustnej powoduje kłopoty z odgryzaniem kęsów pożywienia, zaś w części tylnej – z prawidłowym rozdrabnianiem oraz żuciem pokarmów.

Należy pamiętać, że połykanie dużych kawałków jedzenia może odbić się na kondycji naszego układu pokarmowego. Przyjmowanie niewłaściwie rozdrobnionego pokarmu skutkować może nieprawidłową pracą żołądka, kłopotliwymi wzdęciami oraz ogólnymi problemami z trawieniem.

2. Kłopoty ze zgryzem
Kolejne negatywne skutki przedwczesnej utraty zębów to zaburzenia pracy stawów skroniowo-żuchwowych. Wydają one trzaskające dźwięki podczas żucia, a nawet mówienia.
Zęby ulegają przesunięciu i wychyleniu, gdyż brakuje im stabilizacji. Jest to wynik pojawienia się wolnej przestrzeni.
To może prowadzić do poważnych kłopotów ze zgryzem. Do najczęstszych zalicza się nieprawidłowe stykanie się zębów górnych i dolnych. Tego typu wady wymagają natomiast długotrwałego leczenia ortodontycznego. Ważne jest również, że zęby w sąsiedztwie ubytku zaczynają się przesuwać w stronę wolnej przestrzeni, a wtedy stają się bardziej przeciążone i narażone na uszkodzenia mechaniczne. To z kolei skutkuje ich utratą.

3. Bóle głowy i szczęki
One wynikają z niewłaściwej pracy stawów oraz ze złego – nierównomiernego obciążenia zębów.

4. Problemy z utrzymaniem higieny
Przesunięte zęby czasami trudno jest wyszczotkować, w wielu przypadkach niemożliwe jest nitkowanie, a w takiej sytuacji dochodzi do szybszego rozwoju próchnicy, chorób przyzębia i nadwrażliwości.

Rzadko zdarza się, że pacjent ma bardzo mocno stłoczone zęby. Wtedy utrata jednego zęba nie stanowi problemu, ponieważ pozostałe zęby przesuną się w stronę zwolnionej przestrzeni równomiernie wypełniając szereg.

Lista komplikacji po przedwczesnej utracie zęba jest poważna. Dlatego warto zapobiegać! Nie każdy może liczyć na ściśnięte zęby ;-)
Pamiętajmy o odpowiedniej higienie jamy ustnej oraz o wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.

4 maja 2017

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)