Metody szczotkowania zębów – która najlepsza?

Jak szczotkować zęby, aby zapobiegać rozwojowi próchnicy? Szczotkowanie to bardzo istotna sprawa, lecz niewiele osób na to zwraca uwagę. Regularne mycie zębów jest najlepszym sposobem na uniknięcie chorób jamy ustnej. Istotne jest nie tylko jak często i jak długo myjemy zęby, ale też w jaki sposób szczotkujemy zęby. Tylko odpowiednio myjąc zęby można pozbyć się płytki bakteryjnej i osadu. Oczywiście szczotkowanie powinno zostać uzupełnione o czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Metody szczotkowania zębów należy dobrać do indywidualnych potrzeb człowieka. Innej pielęgnacji potrzebują zęby dzieci, innej higieny wymagają posiadacze zębów wrażliwych, a jeszcze innej – osoby borykające się z chorobami dziąseł. Należy także wziąć pod uwagę zdolności manualne. Osoba dorosła prawdopodobnie nie będzie miała problemu z większością z wykonywanych ruchów. Przedszkolak, senior lub osoba z upośledzeniem umysłowym może już nie poradzić sobie z niektórymi ruchami szczoteczką.

Metody szczotkowania zębów

Metody szczotkowania zębów dzieli się na okrężne, roll, wibrujące, pionowe oraz poziome.

Metoda roll
Zwana jest również obrotowo-wymiatającą. Metoda szczególnie polecana osobom borykającym się z chorobami przyzębia. Ustawiamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni do zębów i przesuwamy nią lekko zaokrąglonymi i wymiatającymi ruchami po dziąsłach i koronach. Wygląda to tak, jakbyśmy chcieli wymieść resztki z miejsca osadzenia zębów. Metoda ta nie należy co prawda do najbardziej efektywnych pod względem czyszczenia, ale nie powoduje odsłaniania szyjek zębowych.

Metoda okrężna
Znana jest także jako metoda Fones. Nie wymaga dużych zdolności manualnych, więc mogą ją stosować dzieci oraz pacjenci o ograniczonej ruchomości dłoni. Szczoteczkę przykłada się do zębów pod kątem 90 stopni i wykonuje ruchy okrężne. Niestety, za jej pomocą nie można dokładnie oczyścić powierzchni stycznych zębów.

Metody wibrujące
Wyróżnia się ich trzy rodzaje:

  • Metoda Bass – pozwala na skuteczne oczyszczanie kieszonek dziąsłowych z płytki bakteryjnej. Polega na ułożeniu włosia szczoteczki pod kątem 45 stopni w okolicy szyjek zębów i wykonywaniu delikatnych ruchów wibrujących. Muszą być one naprawdę delikatne, ponieważ w innym przypadku można odsłonić szyjki zębowe.
  • Metoda Stillmann – polecana osobom właśnie z problemem odsłoniętych szyjek zębowych. Metoda polega na ustawieniu główki szczoteczki pod kątem 45 stopni w kierunku dziąseł i przesuwaniu jej w kierunku koron zębów oraz jednoczesne wykonywanie ruchów wibrujących. W momencie rozpoczynania każdego ruchu włosie szczoteczki powinno częściowo zachodzić na dziąsło.
  • Metoda Charters – dedykowana zwłaszcza osobom z chorobami przyzębia. Polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni do płaszczyzny zgryzowej z jednoczesnym nachodzeniem włosia na dziąsło i wykonywaniu ruchów obrotowych z lekkim uciskiem na dziąsło.

Metoda pozioma
Bardzo prosta, polecana małym dzieciom i osobom starszym, polega na przyłożeniu szczoteczki do powierzchni żujących zębów i wykonywaniu ruchów poziomych.

Metoda pionowa
Ten sposób szczotkowania zębów służy głównie do oczyszczania powierzchni językowych zębów przednich, polega na wykonywaniu ruchów pionowych, wymiatających płytkę nazębną.

Oczywiście metody możemy łączyć. Na przykład w pełni sprawna osoba dorosła śmiało może stosować metodę wymiatającą oraz okrężną.
Pamiętać należy o odpowiednim nacisku włosia, aby nie przesadzić z użytą siłą, ponieważ to może doprowadzić do podrażnień dziąsła, a na dłuższą skalę do odsłonięcia szyjek oraz uszkodzenia szkliwa zębów.

O pomoc w doborze odpowiedniej metody szczotkowania zębów zawsze możecie nas poprosić podczas wizyty, zapraszamy! :-)

4 września 2018

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)