Najczęstsze przyczyny próchnicy

Próchnica zębów to choroba, która rozwija się w bardzo długim okresie czasu, początkowo nie dając żadnych niepokojących objawów. Poniżej opisujemy trzy najczęstsze przyczyny tej choroby. Warto podkreślić, że za rozwój próchnicy zazwyczaj odpowiadają wszystkie te czynniki równocześnie, choć w różnym nasileniu.

1. Niewłaściwa higiena

Może to wydawać się wręcz prozaiczne, lecz za rozwój próchnicy najczęściej odpowiedzialna jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Najczęściej myjemy zęby za krótko, niedokładnie i bywa że zbyt rzadko. Do tego należy dodać, że nici dentystyczne to rzecz zasadniczo obca większości z nas. To wszystko razem sprawia, że bakterie bytujące w jamie ustnej mają znakomite warunki do rozwoju.
Tymczasem wystarczy systematycznie i dokładnie myć zęby i nitkować.
Jeśli natomiast mamy problem z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, można udać się do gabinetu stomatologicynego po odpowiedni instruktaż, jak właściwie dbać o higienę.

2. Zbyt rzadkie wizyty u stomatologa

Do dentysty idziemy zazwyczaj dopiero wtedy, gdy zęby zaczynają nas boleć. A wystarczą dwie kontrolne wizyty w roku, aby lekarz mógł zwalczyć próchnicę w zarodku i zabezpieczyć zęby przed jej dalszym rozwojem.
Wiele osób obawia się, że wizyty w gabinecie stomatologicznym to spory wydatek. Pamiętajcie, że taniej wychodzi zapobiegać, niż leczyć.
Nie należy też obawiać się bólu – współczesna stomatologia oferuje skuteczne metody znieczuleń, dzięki którym zabiegi są zupełnie bezbolesne. Choć tu warto podkreślić, że jeżeli systematycznie chodzimy na przeglądy jamy ustnej to nie potrzeba nawet znieczuleń. Zabiegi są bezbolesne.

3. Złe nawyki żywieniowe

Wciąż zbyt mało uwagi poświęcamy naszej diecie. Jest to ważne nie tylko jeśli chodzi o zapobieganie próchnicy, ale także chodzi o zapobieganie otyłości, cukrzycy lub miażdżycy. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne jest nieregularne jedzenie oraz podjadanie między posiłkami. Do tego, jeśli dołożymy spożywanie dużych ilości słodyczy oraz kolorowych napojów gazowanych mamy już komplet sprzyjających warunków dla rozwoju bakterii odpowiedzialnych za próchnicę zębów.
Sporo pisaliśmy o nawykach żywieniowych, zdrowym cukrze oraz o wpływie pokarmu na zęby. Niektóre ze starszych wpisów:

Warto też po „dojadaniu” umyć lub choćby przepłukać zęby.

I na koniec pamiętaj – gdy Ty idziesz spać, bakterie w twojej jamie ustnej śpią!  :-)
Także przed snem dobrze umyj zęby, użyj nitki dentystycznej oraz umyj język, na nim także znajduje się dużo bakterii, a one wpływają między innymi na zapach jaki wydobywa się z naszych ust (Halitoza).

20 września 2017 , komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)

Jedna myśl nt. „Najczęstsze przyczyny próchnicy”