Nici dentystyczna – czy używać i dlaczego

Utarło się, że higiena jamy ustnej to tylko szczotkowanie zębów i co najwyżej stosowanie jakiejś płukanki. Tymczasem, aby zachować zdrowie jamy ustnej oraz ładny uśmiech konieczne jest również regularne korzystanie z nici dentystycznych. Służą one do oczyszczania trudno dostępnych przestrzeni między zębami.

Dlaczego nici dentystyczne są aż tak ważne?

Większość z nas myśli, że do kompleksowego oczyszczenia zębów wystarczy samo szczotkowanie. Niestety, to nie wystarczy, samo szczotkowanie w pełni nie oczyści zębów. Szczoteczka nie jest bowiem w stanie dotrzeć do trudno dostępnych przestrzeni między zębami.
Za próchnicę odpowiedzialne są bakterie żyjące w naszej jamie ustnej, które żywią się resztkami pokarmu dostępnego na i pomiędzy zębami. Jeśli dobrze nie oczyścimy przestrzeni międzyzębowych, zostawiamy pokarm dla szkodników odpowiedzialnych za próchnicę. Dlatego właśnie należy korzystać z nici dentystycznych, bo zęby mają być czyste nie tylko w tych widocznych miejscach, ale również w zakamarkach, w tych ściśniętych przestrzeniach międzyzębowych, których nie widzimy, ale bakterie są mikroskopijne i tam się ich wiele zmieści :-)

Zaledwie po około 10 minutach od posiłku znajdujące się na zębach bakterie zaczynają tworzyć płytkę nazębną. W jej skład wchodzą na przykład martwe komórki błon śluzowych, resztki pokarmów oraz składniki śliny. Efektem metabolizmu bakterii są także kwasy, obniżające pH szkliwa i prowadzące do demineralizacji szkliwa. Płytka bakteryjna z czasem staje się twardsza i zamienia się w osad i kamień nazębny, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia zębów. O nim pisaliśmy ostatnio we wpisie na temat paradontozy.

Kamień nazębny to nie jest koniec problemów, ponieważ gdy szkliwo ulega osłabieniu, bakterie stopniowo wnikają w głąb struktury zębów powodując próchnicę.

Jak używać nici dentystycznych?

Jedyną domową metodą na usunięcie płytki nazębnej z przestrzeni między zębami są nici dentystyczne. Dentysta może oczyścić nam zęby z kamienia nazębnego, także tego poddziąsłowego kamienia

Nitkowanie zębów wcale nie jest trudne, należy kolejno:

  • oderwać około 40-50 cm nici i owinąć ją wokół palców wskazujących, zostawiając między nimi fragment o długości około 4 cm,
  • napiąć nić i wsunąć w przestrzenie między zębami,
  • wykonywać delikatne ruchy w górę i w dół, pamiętając aby wsunąć nić poniżej linii dziąseł,
  • powtarzać te czynności na każdym zębie stopniowo zmieniając nawinięty fragment nici, aby używać czystej.

Na tych zdjęciach widać jak należy „wjechać” nitką dentystyczną delikatnie pod dziąsło.

Jakie nici dentystyczne wybrać?

Nici dentystyczne są przeróżne: woskowane i niewoskowane, z włókna pojedynczego lub wielu włókien nylonowych, są nasączone preparatami fluorkowymi albo smakowe. Niektóre nici mają formę gąbki i są przeznaczone do oczyszczania przestrzeni pod mostami protetycznymi.
Wybór nici dentystycznej to tak naprawdę kwestia indywidualna, która zależy od określonych potrzeb, także od upodobań oraz od zasobności portfela. Najważniejsze jest, aby w ogóle włączyć nitkowanie do codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

23 maja 2018

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)