Obrzęk dziąsła – jakie przyczyny?

Obrzęk dziąsła jest to dość częsta dolegliwość. Niestety przez wielu pacjentów jest lekceważona. Nie zawsze obrzęk dziąsła oznacza początkowy rozwój jakiejś poważniejszej choroby, jednak zmiany w wyglądzie dziąseł warto skonsultować ze stomatologiem.

Obrzęk dziąsła mogą spowodować urazy mechaniczne, powstałe na skutek przypadkowych uderzeń lub długotrwałego gryzienia twardych pokarmów. Czasami za opuchliznę odpowiadają podrażnienia wywołane przez używanie źle dopasowanych protez. Jednak najczęściej obrzęk dziąsła połączony z innymi niepokojącymi objawami (np. krwawienie podczas szczotkowania) sygnalizuje rozwijający się stan zapalny.

Najczęstszą przyczyną kłopotów z dziąsłami jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Za krótko lub za rzadko myjemy zęby, a bywa też, że i niedokładne. Do tego można dołożyć unikanie nitkowania oraz płukania ust czy to specjalnymi płukankami, czy też samą wodą irygatorem. Wszystko to sprawia, że na zębach zaczyna odkładać się osad, który szybko utwardza się zamieniając w kamień. Bakterie w nim bytujące atakują wtedy nie tylko zęby, ale również dziąsła, stopniowo niszcząc ozębną oraz kości.

Właśnie obrzęk dziąsła może być jednym z pierwszych objawów stanu zapalnego. Jeśli dodatkowo dziąsło jest zaczerwienione i pojawia się krwawienie podczas szczotkowania, należy jak najszybciej udać się do stomatologa. Być może choroba nie znajduje się jeszcze w rozwiniętym stadium i można zahamować jej rozwój.

Jeśli obrzęk dziąsła jest spowodowany urazem mechanicznym, ulgę może przynieść przyłożenie lodu do opuchniętej okolicy. Ale uwaga – należy to zrobić przez ściereczkę lub ręcznik, w innym wypadku może dojść do odmrożeń skóry.
Jeśli natomiast obrzęk dziąsła jest efektem toczącego się stanu zapalnego, wtedy konieczne będzie wdrożenie bardziej specjalistycznego leczenia.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Chodzi o regularne dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Jamę ustną można płukać naparami ziołowymi (np. z szałwii lub rumianku). Mają one działanie przeciwbakteryjne. Czasami lekarz zaleca również smarowanie dziąseł specjalnymi żelami lub maściami.
I na koniec – należy pamiętać także o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego.

23 października 2017 , komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)

Jedna myśl nt. „Obrzęk dziąsła – jakie przyczyny?”

  1. Niestety pacjenci bardzo często bagatelizują takie objawy jak obrzęk, nie zdając sobie sprawy, że może on prowadzić do poważnych konsekwencji. Także prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty to podstawa zdrowego uzębienia ;)