Ropień zęba – czy jest groźny i jak leczyć

Ropień zęba jest to stan zapalny tkanek znajdujących się wokół wierzchołka korzenia zębowego. Objawia się bólem zęba i dziąsła, opuchlizną, a w końcu problemem z normalnym otwieraniem ust. Najczęściej bywa on powikłaniem nieleczonej próchnicy. Zlekceważony ropień zęba może skutkować koniecznością usunięcia zęba, dlatego należy czym prędzej udać się do stomatologa.

Większość osób wie, że nieleczone choroby zębów mogą spowodować groźne, a czasami nawet bardzo, powikłania dla zdrowia. Niestety wiedza ta niewiele pomaga. W praktyce rodacy do dentysty chodzą dopiero wtedy, gdy ból zęba uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a higiena jamy ustnej ogranicza się do umycia zębów dwa razy na dzień. Tymczasem brak odpowiedniej higieny oraz zwlekanie z leczeniem zębów, może skutkować bardzo poważnymi powikłaniami. Ropień zęba jest właśnie jednym z najczęstszych objawów i co równie istotne – najbardziej bolesnym.

Na samym początku wyjaśnialiśmy, że ropień zębowy to stan zapalny tkanek wokół wierzchołka korzenia zęba, zazwyczaj o ostrym przebiegu. Przyczyną stanu zapalnego może być próchnica, choroby dziąseł lub też uraz mechaniczny zęb, który prowadzi do śmierci miazgi. Najczęściej właśnie tam rozwija się ropień, ponieważ mnożące się bakterie przedostają się do tkanek okołozębowych, prowadząc do gromadzenia się tam ropy, a w konsekwencji wywołują stan zapalny.

Objawy ropnia zęba są bardzo uciążliwe dla pacjenta. Jest to silny ból zęba i dziąsła, opuchlizna oraz zaczerwienie dziąsła, problemy z normalnym otwieraniem ust, ból przy nagryzaniu oraz lekkie stany gorączkowe. W zależności od nasilenia tych objawów rozróżnia się trzy etapy ropnia:

  • Ropień okołowierzchołkowy – dotyczy tylko miazgi oraz tkanek wokół wierzchołka korzenia zębowego. Ból zazwyczaj pojawia się przy nagryzaniu, promieniuje na twarz i okolice uszu. Pacjent ma wrażenie, że ząb jest wypychany z zębodołu, często pojawia się również gorączka.
  • Ropień podokostnowy – to drugie stadium schorzenia. Stan zapalny atakuje także okostną, towarzyszą mu wszystkie objawy, które są jednak o wiele silniejsze niż poprzednie.
  • Ropień podśluzówkowy – w tym stadium stan zapalny atakuje również błonę śluzową. Pacjenci nadal borykają się z bólem i opuchlizną, która może także rozprzestrzenić się na sąsiednie tkanki w jamie ustnej.

Ropień zęba – sposoby leczenia

Przykro to stwierdzić, lecz nawet ostre dolegliwości nie są dla wielu wystarczającym powodem, aby zgłosić się do stomatologa. Tymczasem ropień zęba wymaga szybkiej interwencji w gabinecie, gdyż nieleczony może doprowadzić do konieczności usunięcia zęba. Do czasu wizyty u stomatologa można jedynie przykładać zimne okłady do bolącego miejsca oraz przyjmować środki przeciwbólowe. Niestety w zaawansowanych stadiach choroby mogą one nie złagodzić dolegliwości bólowych.

Leczenie w gabinecie stomatologicznym składa się z kilku etapów: drenażu ropnia poprzez nacięcie na dziąśle, leczenia kanałowego, a niekiedy również antybiotykoterapii. W niektórych przypadkach ząb trzeba usunąć. Ma to na celu zlikwidowanie stanu zapalnego oraz uniemożliwienie jego rozprzestrzeniania się na inne tkanki.

11 maja 2017 , komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)

Jedna myśl nt. „Ropień zęba – czy jest groźny i jak leczyć”

  1. potwierdzam, moja ciocia miała robione nacięcie bo jej sie tyle ropy nazbierało!
    trzeba uważać!