Rumianek – zastosowanie w higienie jamy ustnej i nie tylko

Rumianek można znaleźć praktycznie na każdej łące, a nawet i w większości ogródków. Lecznicze właściwości rumianku znane są od dawien dawna. Już od setek lat napar z rumianku pije się w celu łagodzenia bólów brzucha lub problemów z trawieniem. Warto też wiedzieć, że rumianek także ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej.

Może to wydawać się dziwne, lecz te niepozorne białe kwiatki rumianku są nieocenionym źródłem korzystnych dla zdrowia substancji. Charakteryzuje je obecność między innymi olejków eterycznych ze składnikami działającymi przeciwzapalnie i przeciwbakteryjne. Związki te powstrzymują działanie toksyn wytwarzanych przez wiele bakterii. Prócz tego łagodzą ból, pieczenie oraz swędzenie.

Raczej mało osób czyta etykiety ze składem past do zębów, a jeśli przyjrzymy się im bliżej to okaże się, że ekstrakt z rumianku znajdziemy w dużej części past do zębów. Jest tak właśnie dzięki antybakteryjnym właściwościom rumianku. Śmiało można zastąpić płukanki do ust z drogerii na napar z rumianku. Będzie to płukanka naturalna i nie szkodząca jak te bazujące na alkoholu.

Rumianek możemy też stosować u najmłodszych, nawet u niemowląt. Jeśli dziecko nie ma jeszcze ząbków można po każdym karmieniu przetrzeć buzię malucha gazikiem nasączonym w naparze z rumianku. Znacznie ograniczy to rozwój szkodliwych drobnoustrojów.

Warto też wspomnieć, że rumianek przyda się w przypadku grzybicy jamy ustnej, owrzodzeń błon śluzowych, aftozy, a nawet stanów zapalnych dziąseł. Nie jeden stomatolog zaleca swoim pacjentom włączenie do codziennej higieny płukanki z naparem rumianku w trakcie leczenia tych chorób.

Rumianek warto trzymać w domowej apteczce, ponieważ zaparzone niewielką ilością wrzątku oraz przechłodzone torebki z rumiankiem, gdy przyłożymy do oczu złagodzą stany zapalne spojówek. Prócz tego napar z rumianku ma zastosowanie do przemywania skóry trądzikowej, owrzodzonej lub poparzonej. Ekstrakt z tej rośliny jest składnikiem różnych maści przyspieszających gojenie się ran.

Rumianek posiada wiele dobroczynnych właściwości również w postaci herbaty. Szklanka ciepłego naparu uspokoi po ciężkim dniu i pomoże zasnąć. A wypita rumiankowa herbatka po ciężkim i tłustym posiłku usprawni jego trawienie. Dzieje się tak dzięki flawonoidom, które rozkurczają mięśnie gładkie jelit i przewodów żółciowych, działają przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka oraz poprawiają przepływ żółci. Rumianek w formie herbatki daje również ulgę przy wrzodach żołądka, wzdęciach, kolce jelitowej, problemach z nerkami czy pęcherzem moczowym.

21 listopada 2017

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)