Biały lapis

Biały lapis, czyli leczenie zębów mlecznych u małych dzieci bez przebarwień. W naszym gabinecie stosujemy już biały lapis, który nie barwi zębów na charakterystyczny czarny kolor.

Mimo, że lapisowanie tylko czasowo powstrzymuje rozwój próchnicy, to jest bardzo ważnym elementem ochrony zębów mlecznych.

Lapisowanie czyli impregnacja chorych zębów to jedna z metod walki z próchnicą. Stosuje się ją, gdy bakterie zajęły już duży obszar zęba.
Próchnica rozwija się bardzo dynamicznie i w krótkim czasie (nawet do pół roku) może doprowadzić do zniszczenia wielu zębów mlecznych.

Dlaczego lapis?

Zęby mleczne chronimy z wielu powodów. Stan ich zdrowia ma wpływ na rozwój kości żuchwy i szczęki dziecka.
Co więcej, mleczaki z reguły są słabiej zmineralizowane, więc próchnica atakuje je szybciej i może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, takich jak ropne zakażenia, czy konieczność przyjmowania antybiotyków.

Przedwczesna utrata choćby jednego zęba mlecznego może mieć wpływ na tworzenie się wad zgryzu, które później wymagają długotrwałego leczenia ortodontycznego.
Nie można również zapominać, że próchnica z chorych zębów mlecznych może zaatakować zęby stałe, które dopiero co zaczęły się pojawiać.

Substancja czynna

W Polsce do impregnacji stosuje się roztwór azotanu srebra lub od niedawna biały lapis czyli chlorek cynku. Lapisowanie azotanem srebra jest skuteczniejsze, starcza na trochę dłużej, lecz niestety daje czarne przebarwienia.

Przebieg leczenia

Zabiegi lapisowania wykonuje się trzykrotnie podczas jednej wizyty. Następnie umawiane są trzy spotkania co 7-10 dni. Po 3 miesiącach procedurę powtarza się. Kolejne powtórzenie zabiegu następuje po 6 miesiącach lub po roku – w zależności od wskazań.

Podsumowanie

Lapisowanie jest rozwiązaniem czasowym, nie leczy próchnicy, tylko ją zatrzymuje. Przy dużych obszarach chorego zęba często jest to jedyny możliwy sposób zatrzymania bakterii.
Czasem zdarza się, że u dziecka nie można wykonać innego zabiegu, ponieważ pacjent jest zbyt mały lub niespokojny, albo za dużo zębów jest już chorych.

Lepiej wykonać ten zabieg niż nie przeprowadzić żadnego leczenia. Ochrona zębów mlecznych jest bardzo ważna, powyżej napisałyśmy dlaczego.

Wielu rodziców unika tej metody tylko i wyłącznie ze względu na czarne przebarwienia. Tak więc BIAŁY LAPIS wydaje się być doskonałą alternatywą.

9 sierpnia 2017 komentarze 2

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)

2 myśli nt. „Biały lapis”

  1. Potwierdzam – biały lapis to genialna sprawa! Pierwszy ząb ratowaliśmy klasycznym lapisem, czyli wyszły ciemne straszące miejsca na zębie. Potem, gdy dowiedziałam się, że jest coś takiego jak biały lapis bez wahania skorzystałam. Teraz na zębach mojego synka nie ma śladu. Czemu nikt wcześniej nie wymyślił białego lapisu…

  2. Biał lapis – genialna sprawa!
    Z drugim maluchem na to przyjdę,
    nie będzie straszył zębami pirata jak jego brat!
    Oczywiście mam na myśli normalny lapis, a nie próchnicę :)))))