Wczesne wykrywanie próchnicy z DiagnoCam – przykłady

Prosimy zwrócić uwagę, że poniższe zdjęcia zostały wykonane w klinice stomatologicznej w Monachium podczas badania. Ponieważ w tamtym czasie nie było jeszcze z całą pewnością wiadomo, jak dobrze w rzeczywistości działa DIAGNOcam, zostały dodatkowo wykonane zdjęcia rentgenowskie (aby mieć pewność wyniku badania). Zgodnie z dzisiejszym stanem wiedzy nie ma konieczności wykonywania zdjęć rentgenowskich w celu rozpoznania próchnicy. W niektórych sporadycznych przypadkach może to być jednak niezbędne. Najlepiej wie o tym Twój dentysta i w razie potrzeby omówi to z Tobą indywidualnie.

Przypadek 1

przyklad1

DIAGNOcam skutecznie odszukuje miejsca zaatakowane przez próchnicę. Powyższy przypadek wyraźnie pokazuje, że rozpoznanie tylko ludzkim okiem – w szczególności w kontekście wczesnego wykrywania – jest w zasadzie niemożliwe.

Zdjęcie (A) przedstawia małe zęby przedtrzonowe, które wyglądają na zdrowe. Żaden dentysta nie podejrzewałby tam próchnicy. Dopiero na obrazie wykonanym przez DIAGNOcam (B) można rozpoznać ciemne miejsca (próchnica z prawej i lewej strony). Na obrazie rentgenowskim można się ich jedynie domyślać i to tylko w obszarze tylnym. Przy użyciu obrazu rentgenowskiego nie można by ocenić przedniego obszaru, ponieważ może tutaj dochodzić do tzw. interferencji (C). Jest to zjawisko, które występuje dość często.

W przypadku takim jak ten nie zostałoby podjęte leczenie polegające na borowaniu zęba (D). Tutaj wskazane byłyby metody polegające na przywróceniu właściwej mineralizacji zęba lub infiltracji porowatych warstw specjalnym tworzywem sztucznym. Z całą pewnością ząb ten można w takim stanie zachować. Należy go jednak od czasu do czasu obserwować. Naturalnie z użyciem DIAGNOcam.

Przypadek 2

przyklad2

Inny przypadek wskazuje, jak za pomocą DIAGNOcam można rozpoznawać także większe ubytki. Podobnie jak w pierwszym przypadku diagnoza przeprowadzona na podstawie obserwacji obszaru międzyzębowego gołym okiem (A) stwierdza niewiele zmian, w każdym razie nie takie, które zmusiłyby dentystę do borowania.

Dopiero na obrazie wykonanym DIAGNOcam widać, że pod powierzchnią skrywa się rozległa próchnica (B). Takie ubytki są widoczne także na zdjęciu rentgenowskim (C). W przypadku tego zęba nie można było zastosować metod małoinwazyjnych, lecz konieczne okazało się wypełnienie. Prawe zdjęcie przedstawia ząb przed założeniem wypełnienia (D).

Przypadek 3

przyklad3

Z pewnością już wiesz, że próchnica może występować nie tylko między zębami, ale również na powierzchni żującej. Małe bruzdy na powierzchni zęba są szczególnie podatne na próchnicę, ponieważ często w bardzo kręty sposób zagłębiają się w strukturę zęba i szczoteczka do zębów nie może dotrzeć do tych miejsc.

Dlatego ze względów profilaktycznych wykonuje się często lakowanie ciekłym tworzywem sztucznym. W przedstawionym przypadku – a także w poprzednich przypadkach – próchnica była widoczna słabo lub wcale (A). Na obrazie wykonanym za pomocą DIAGNOcam widoczne stało się jednak wyraźne ciemne przebarwienie (patrz próchnica, B), które zostało potwierdzone na zdjęciu rentgenowskim (C) i wymagało leczenia w postaci wypełnienia.