Plomba bakteriobójcza jest glasjonomerem z dużą tolerancją wilgoci i dużą dawką uwalnianego bakteriobójczego fluoru. Materiał ten służy do zapobiegania i zwalczania próchnicy. Łączy się aktywnie ze szkliwem i zębiną również w środowisku wilgotnym.
Plomba bakteriobójcza ma na celu ochronę świeżo wyrżniętego, niedojrzałego trzonowca, który przez pierwsze 12-18 miesięcy jest bardzo podatny na działanie bakterii i kwasów. Z tego powodu ma szerokie zastosowanie u dzieci.
Ma również zastosowanie u dorosłych i osób w podeszłym wieku. Jeśli pacjent ma wiele aktywnych ubytków zastosowanie plomb bakteriobójczych zamknie wrota dla żywych bakterii likwidując ich rozsiewanie.
Stosuje się je jako wypełnienie minimalnie inwazyjne np. po pracy piaskarką. Nakłada się cienką warstwę tej plomby na obnażony korzeń zęba. Sprawdza się również jako likwidacja nadwrażliwej szyjki.
Stosuje się je również jako opatrunek czasowy i na dłuższy czas. Równie często jest stosowany po leczeniu kanałowym pod wypełnienie.
Podsumowując – zakładamy plomby bakteriobójcze najczęściej bez wiercenia, ewentualnie po zastosowaniu piaskarki abrazyjnej.
Zatrzymują one rozwój bakterii próchniczych.