Temat nanorobotów w stomatologii jest niezwykle ciekawy. Kto by nie chciał, aby mikroskopijne robociki wyręczyły go w codziennym myciu zębów? :-)
Mnóstwo robotów wielkości tysięcznych części milimetra formuje szorstką strukturę, która szczotkuje zęby dokładniej niż my to zrobimy szczoteczką. To jest wizja przyszłości, póki co nieosiągalna.
Nanoboty nie są nowym pomysłem, już od wielu lat pojawiają się w różnych śmiałych koncepcjach wynalazców, aby uporać się z dręczącymi ludzkość problemami zdrowotnymi. Jednak do tej pory brakowało sposobów wykorzystania ich w higienie jamy ustnej. I to się zmienia!
Naukowcy z Indian Institute of Science opracowali pomysł na mikroskopijne cząstki, które mają wyręczyć nas w myciu zębów, a co więcej – zapobiegać rozwojowi groźnych chorób. W założeniu wynalazców działają one bezpośrednio w głębi zęba, gdzie niszczą bakterie odpowiadające choćby za niepowodzenie leczenia kanałowego.
Opracowane cząstki mają spiralny kształt i wykonane są z warstw srebra i dwutlenku krzemu pokrytych powłoką z żelaza, co jest ważne, ponieważ system sterowania polega na odpowiednim kształtowaniu pola magnetycznego. Na razie testy przeprowadzono, wprowadzając nanoboty do pobranych próbek zębów. Jak zapewniają badacze – z sukcesem.
Nanobotom indyjskich naukowców jeszcze daleko do samodzielnych mechanizmów, które będą wiedziały, w jakie miejsce w zębie pacjenta dotrzeć i jak działać, by osiągnąć leczniczy cel. Na ten moment są to mikroskopijne cząstki sterowane zewnętrznie. Za pomocą fal magnetycznych operator umiejscawia je w głębi kanałów i podgrzewa. Twórcy zapewniają jednak, że ich wynalazek pozwala dotrzeć na 2000 mikrometrów w głąb kanalików zęba – w porównaniu do obecnie stosowanych, nawet najbardziej zaawansowanych, metod, gdzie ta liczba to zaledwie 800 mikrometrów.
Warto wiedzieć, że bakterie lokujące się w zmineralizowanych tkankach zęba mogą stanowić przeszkodę w skutecznym leczeniu kanałowym. Nie dociera tam krew, a więc nie działają siły obronne organizmu. Pozbycie się ich da szansę na podniesienie skuteczności leczenia.
W dalszej części artykułu na stomatologianews.pl dowiesz się o mikrorobotach wspierających proces mycia zębów, nad którymi pracują naukowcy z uniwersytetu w Pensylwanii (USA).
W naszym gabinecie nie ma jeszcze nano ani mikro robotów ale pracujemy nad tym intensywnie! ;-)
A póki co zapraszamy na systematyczne przeglądy ząbków.