DiagnoCam – więcej informacji

kavo-prochnicaDentysta może znacznie łatwiej rozpoznać próchnicę, nawet tę ukrytą. Umożliwia to nowa technologia (DIFOTI = cyfrowa transiluminacja światłowodowa), która za pomocą światła prześwietla zęby. Badaj swoje zęby wcześnie i regularnie pod kątem próchnicy.

Czy w przypadku próchnicy automatycznie myślisz o borowaniu? Te czasy już minęły. Jeżeli próchnica zostanie wykryta wcześnie, ubytek można odbudować poprzez właściwe odżywianie i stosowanie żelu zawierającego fluorki lub zalakować specjalnym tworzywem sztucznym, bądź też – o ile będzie to konieczne – bezboleśnie usunąć.

Idealnym miejscem, w którym zbierają się resztki jedzenia, są przestrzenie międzyzębowe. Jeżeli resztki nie zostaną usunięte (np. szczoteczką do zębów i nicią dentystyczną), mogą zostać zamienione przez żyjące w jamie ustnej bakterie w szkodliwe kwasy, które ostatecznie sprzyjają powstawaniu próchnicy.

Aby wcześnie rozpoznać próchnicę, niezbędne jest przeprowadzenie specjalnych badań. Drobne ubytki zęba są z reguły niewidoczne gołym okiem. Wykazało to wiele badań naukowych (bekijk hierbij ook de foto´s die zijn gemaakt in het kader van een onderzoek in München). Natomiast dzięki nowo opracowanemu urządzeniu diagnostycznemu DIAGNOcam, które działa całkowicie bez użycia promieniowania rentgenowskiego, można wcześnie rozpoznać próchnicę i wyleczyć ją bezboleśnie, zachowując przy tym substancję zęba.

Zalety wczesnego wykrywania próchnicy z użyciem DIAGNOcam:

  • Skuteczność: ząb jest prześwietlany, a miejsca zaatakowane przez próchnicę stają się widoczne.
  • Odpowiednio wczesne wykrycie: próchnica jest wcześnie wykrywana i rzadziej konieczne jest borowanie.
  • Bez użycia promieniowania: kamera rejestruje obraz prześwietlanego zęba, całkowicie bez promieniowania rentgenowskiego.
  • Niezawodność: dentysta zapisuje zdjęcia i może dzięki temu śledzić przebieg leczenia próchnicy.

Zapytaj swojego dentystę o innowacyjne wykrywanie próchnicy bez użycia promieni rentgenowskich.

Na czym polega metoda DIAGNOcam?

Zasada jest właściwie bardzo prosta: być może są Ci znane tzw. lampy światłowodowe, w których lampa kieruje swoje światło do istniejących pręcików świetlnych, które świecą na swych końcach.

Podobnie zachowują się też zęby. Nie ma tu wprawdzie włókien szklanych, które mogłyby transportować światło – funkcję tę przejmuje szkliwo zęba. Aby wykorzystać to zjawisko możliwie najefektywniej do celów diagnostyki próchnicy, ząb zostaje naświetlony specjalnym i całkowicie nieszkodliwym dla zdrowia światłem. Zdrowa substancja zęba podczas prześwietlania po prostu prześwituje. Natomiast obszary, które nie przepuszczają światła, np. zaatakowane przez próchnicę, są widoczne jako ciemne miejsca – i to bez użycia promieni rentgenowskich.

Wbudowana kamera wideo przenosi zarejestrowany obraz jamy ustnej w czasie rzeczywistym na ekran monitora. Dzięki temu, że nie stosuje się promieniowania obciążającego pacjenta, zdjęcia można powtarzać z dowolną częstotliwością (monitorowanie stanu próchnicy). Jest to korzystne dla dzieci, kobiet w ciąży lub pacjentów niepełnosprawnych, u których w miarę możliwości należy unikać obciążenia promieniowaniem.

Nieobciążająca pacjenta, przyjemna metoda – bez promieniowania rentgenowskiego

DIAGNOcam dysponuje dwoma źródłami światła, które prześwietlają ząb z boku i uwidaczniają zaatakowane przez próchnicę miejsca. W porównaniu z promieniowaniem rentgenowskim metoda ta jest mniej obciążająca i bardziej przyjemna dla pacjenta, ponieważ nie stosuje się promieniowania rentgenowskiego, a co za tym idzie nie ma konieczności umieszczania niewygodnego czujnika rentgenowskiego lub uchwytu na film.

Dentysta pokaże Ci stan Twoich zębów na ekranie komputera, a ubytki próchnicze rozpoznasz nawet samodzielnie.