Próchnica butelkowa jest groźną chorobą, prowadzącą do zniszczenia koron zębowych. Najpierw zmiany widoczne są na górnych jedynkach tuż przy dziąsłach, jednak szybko rozprzestrzeniają się na kolejne. Proces ten może spowodować powikłania ropne, zażywanie antybiotyków oraz bolesne leczenie zębów. Pamiętaj, że zepsute zęby źle wpływają na cały organizm – bakterie ropne wychodząc od zębów mogą uszkodzić mięsień sercowy, zastawki lub stawy.
Zachorowanie na próchnicę najbardziej grozi niemowlętom i małym dzieciom, kładzionym do snu z butelką w buzi. Znajdujące się w butelce fermentujące napoje, mają w sobie cukier – mleko czy słodkie soki owocowe lub słodzona woda – oblepiają zęby, gromadzą się wokół nich, doprowadzając do uszkodzenia. W nocy wydzielanie śliny oraz oczyszczanie i neutralizowanie kwasów organicznych jest zdecydowanie mniejsze niż w dzień, co powoduje zakwaszenie w jamie ustnej i w efekcie powstawanie ubytków zębowych.
Co powoduje próchnicę wczesną?
- Pozwalanie, aby dziecko zasypiało z butelką. Kiedy dziecko śpi, płyny zawierające cukier gromadzą się wokół zębów i mogą być przyczyną próchnicy. Nawet mleko matki i mieszanki mleczne zawierają cukier.
- Długotrwałe ssanie piersi lub pozwalanie, aby dziecko zasypiało podczas ssania piersi.
- Pozwalanie, aby dziecko spacerowało sobie z butelką.