Białe plamy na zębach

Białe plamy na powierzchniach zębów to najczęściej początkowa próchnica. Mówiąc inaczej jest to demineralizacja szkliwa. Kwasy próchnicotwórcze rozpuszczają minerały szkliwa, zmieniając współczynnik załamania światła, a to właśnie przyczynia się do powstawania tych mało estetycznych białych plam.
Zdarza się, że przyczyną jest długotrwałe leczenie ortodontyczne, podczas którego pacjent niezbyt dokładnie czyści przestrzeń wokół zamków aparatu ortodontycznego.

Druga przyczyna wystąpienia białych plama na zębach to nadmiar fluoru w organizmie. Jeśli w fazie przed wyrznięciem zębów dostarczamy organizmowi zbyt dużych ilości fluoru narażamy się na chorobę zwaną fluorozą. Schorzenie to objawia się plamami na zębach, które w zależności od stopnia zaawansowania przybierają kolor kredowobiały lub brązowy. Fluor występuje w wodzie pitnej i pożywieniu. Stąd należy uważać z pastami z fluorem dla małych dzieci. Maleństwa połykają pastę, dlatego dla nich przeznaczone są pasty bez dodatku związków fluoru.

Jak usunąć białe plamy na zębach?

We wczesnym stadium próchnicy lub w przypadku rozpoznania łagodnej fluorozy nie wyleczymy białych plam przez wybielanie.
Rozwiązaniem jest infiltracja żywicą Icon. Jest to minimalnie inwazyjna metoda leczenia próchnicy początkowej – bez wiercenia! Na ząb aplikuje się jedynie preparat, który chemicznie oddziałuje ze szkliwem.

Pamiętajmy, że ważny jest czas, dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów białych plam ważne jest, aby nie zwlekać z odwiedzinami u stomatologa. Iw wcześniej rozpoczniemy leczenie tym mniej kosztowne ono będzie.

Na temat Icon możesz przeczytać więcej:
https://blaskusmiechu.pl/metoda-infiltracji-prochnicy-z-icon/
https://blaskusmiechu.pl/icon-bezbolesne-leczenie-zebow-bydgoszcz-dentysta/
https://blaskusmiechu.pl/profilaktyka/infiltracja-prochnicy-icon/

18 września 2018

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)