Nie tylko zdrowie zębów ma znaczenie, ale także i dziąseł!
Prof. dr hab. n. med. Renata Górska, kierownik Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM, konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego:
Badamy związek zapalenia przyzębia z chorobami ogólnymi już od dwudziestu lat. Z roku na rok przybywa wiedzy opartej na badaniach epidemiologicznych, klinicznych, laboratoryjnych. Badania epidemiologiczne dostarczają nam wiedzy pośredniej, bo na ich podstawie możemy na przykład stwierdzić, że pacjenci z chorobą przyzębia np. w obserwacji 15-sto letniej, częściej zapadają na choroby sercowo-naczyniowe. Badania kliniczne dowiodły, że bakterie występujące w biofilmie nazębnym są także obecne w blaszce miażdżycowej, która była pobierana podczas zabiegów wykonywania „by-passów”.
Zmiana w świadomości wymaga wielu lat ciężkiej pracy. W tym roku udało nam się z prof. Mirosławem Jaroszem umieścić w piramidzie żywienia higienę jamy ustnej. W najnowszej wersji piramidy widnieje szczoteczka i pasta do zębów. Wszyscy mówią o pieniądzach na opiekę zdrowotną, tymczasem higiena jamy ustnej żadnych wielkich nakładów nie wymaga.
Powyższy fragment pochodzi z artykułu:
Prof. Górska: próbujemy przekonać społeczeństwo, że warto mieć zdrowe dziąsła