Podstawa to stosować się do zaleceń stomatologa. Ale warto przestrzegać pewnych ogólnych zasad, aby przyspieszyć gojenie rany i zminimalizować ryzyko wystąpienia komplikacji.
Pamiętaj, że po usunięciu zęba powstaje naturalny opatrunek, czyli skrzep.
Do kilku godzin po zabiegu w miejscu rany powinien wytworzyć się skrzep krwi, który stanowi naturalne zabezpieczenie. Skrzep ochrania zębodół przed dalszym krwawieniem oraz przed zakażeniem bakteryjnym.
Jeśli nie stosujemy się do zaleceń lekarza, skrzep może się nie wytworzyć lub może dojść do jego utraty, a to prowadzi do zapalenia kości zębodołu. Objawami zapalenia są między innymi – intensywny i promieniujący ból, szary nalot w zębodole, nieprzyjemny zapach i posmak z ust, gorączka, osłabienie oraz powiększone węzły chłonne.
Reguły do przestrzegania po wyrwaniu zęba:
– Leki przeciwbólowe przepisane przez stomatologa
Stosuj je możliwie szybko, nawet jeśli jeszcze nie odczuwasz bólu.
Ekstrakcje zęba zawsze wykonywane są pod znieczuleniem, którego efekt może utrzymywać się nawet do kilku godzin po zabiegu. Właśnie dlatego z początku nie będziesz odczuwać bólu. Ale znieczulenie przestanie w końcu działać, ból się pojawi i będzie nasilony, przez to trudniejszy do zwalczenia.
Jeśli mamy niską tolerancję bólu, to weźmy to pod uwagę, lepiej wcześniej zażyć leki przeciwbólowe.
– Zimne okłady
Przykładaj je, aby zmniejszyć obrzęk, co jest szczególnie istotne w pierwszym dniu. Można wykorzystać do tego żelowe kompresy (do kupienia w aptece) lub zwykłą mrożonkę, którą uprzednio zawijamy w czystą ściereczkę lub gazę (inaczej uwaga na odmrożenia skóry!). Najlepiej przykładajmy okład do policzka na 15 minut i róbmy około 20 minut przerwy.
Na obrzęk i zasinienie możesz stosować także żele do smarowania, przykładowo Altacet.
– Podczas snu głowa lekko uniesiona
Tak samo podczas wypoczynku na łóżku. Możesz użyć do tego kilka poduszek.
Taka pozycja zapewnia prawidłowy przepływ krwi do głowy, zmniejsza obrzęk tkanek twarzy. Nieco uniesiona głowa redukuje również nadmierne krwawienie pozabiegowe.
– Lekkie posiłki
Zjeść coś lekkiego możesz dopiero, gdy krwawienie ustąpi i powróci czucie po znieczuleniu. Przez pierwszy dzień lub dwa stosuj płynną lub miękką dietę.
Dodatkowo posiłki i napoje powinny mieć letnią lub chłodną temperaturę. Dobrym wyborem będą jogurty, miękkie serki, jajecznica, kaszka manna, koktajle, puree ziemniaczane lub buliony.
– Lody
Ulgę na samym początku może przynieść zjedzenie lodów – niska temperatura zredukuje obrzęk w jamie ustnej i zmniejszy ból.
– Nie płucz jamy ustnej
Przez pierwsze 24 godziny żadnego płukania wodą lub innym płynem. Chodzi o ochronę świeżego skrzepu.
– Płukanki
W kolejnych dniach możesz używać płukanek, które działają antyseptycznie. Mogą to być gotowe preparaty z apteki lub roztwór soli, napar z rumianka czy szałwi.
– Witamina A, C
Odpowiednia dieta jest ważna. Witaminy te wspomagają proces gojenia, pozwolą szybciej wrócić do zdrowia po zabiegu.
– Nie usuwaj tamponu
Zaraz po zabiegu nie usuwaj tamponu z buzi, wytrzymaj około pół godziny.
– Ogranicz palenie papierosów
Z zapaleniem kolejnego papierosa wstrzymaj się co najmniej na 24 godziny.
A najlepiej byłoby nie palić aż do całkowitego wygojenia się rany. Palenie zaburza proces regeneracji tkanek i jest jednym z głównych czynników ryzyka powstania suchego zębodołu, czyli utraty skrzepu.
– Nie pij alkoholu
Nie pij napojów alkoholowych przez pierwsze 5 dni, ponieważ może to zakłócić proces gojenia.
A jeśli stosujesz środki przeciwbólowe lub antybiotyki po ekstrakcji, nie pij alkoholu w ogóle.
Łączenie alkoholu z antybiotykami oraz środkami przeciwbólowymi (które posiadają ibuprofen, paracetamol lub ketoprofen) stanowi bardzo niebezpieczną mieszankę, którą sprzyja pojawianiu się skutków ubocznych, zagrażających nawet życiu. Dlatego zawsze czytaj ulotki leków lub w razie wątpliwości dopytaj się o tą kwestię w gabinecie.
– Przez pierwsze 12 godzin nie szczotkuj zębów
W najbliższych dniach, nawet do 2 tygodni, myj zęby normalnie, ale okolicę pustego zębodołu staraj się myć delikatnie, aby nie podrażnić tego miejsca.
– Nie forsuj organizmu
Przez pierwsze dni po zabiegu zrezygnuj z wysiłku na siłowni czy biegania. Aktywność fizyczna w tym czasie powinna być ograniczona, staraj się odpoczywać.
– Nie jedz i nie pij
Przez pierwsze kilka godzin po zabiegu nie pij i nie jedz.
Następnie przez kilka dni staraj się nie żuć jedzenia stroną, po której odbył się zabieg.
– Nie pij przez słomkę
w trakcie rekonwalescencji nie pij przez słomkę, ponieważ ciśnienie wytwarzane podczas jej używania może przyczynić się do naruszenia skrzepu i krwawienia.
– Unikaj napojów gazowanych
Przez pierwsze dni nie pij nic gazowanego, ponieważ „bąbelki” mogą przyczynić się do uszkodzenia skrzepu.
– Unikaj gorącego
Przez co najmniej 24 godziny nie spożywaj żadnych gorących pokarmów, by nie spowodować rozkładu skrzepu.
– Unikaj twardych pokarmów
Przez pierwsze tygodnie po zabiegu unikaj przeżuwania i jedzenia twardych, chrupkich produktów, przykładowo marchewek i orzechów, aby nie nadwerężyć i nie podrażnić gojących się tkanek.