Czym grozi nocne zgrzytanie zębami?

Bruksizm to zgrzytanie zębami, które powstaje podczas pocierania o siebie dolnej i górnej szczęki. Napisaliśmy nocne, chociaż wielu pacjentów także w ciągu dnia mocno zaciska szczęki i ściera zęby. Jednakże część z cierpiących na tą dolegliwość nie jest tego świadoma i w nocy bezwiednie zgrzyta zębami. Warto wiedzieć, że bruksizm można leczyć i warto, ponieważ konsekwencje zgrzytania zębami są poważne.

Bruksizm to choroba, która polega na mimowolnym, nieświadomym zaciskaniu i tarciu zębami o siebie. Myślisz, że to nic wielkiego? Badania jednak pokazują, że nacisk na zęby podczas takiego zgrzytania jest dziesięciokrotnie większy niż podczas normalnego przeżuwania pokarmów. Ma to ogromny wpływ na zdrowie. Bruksizm powoduje uszkodzenia zgryzu i zębów. Niszczy szkliwo i przyczynia się do urazów skroniowo-żuchwowych.

W zaawansowanym stadium może dojść do tego, że pękające szkliwo pod wpływem silnego tarcia może zacząć odpadać dużymi fragmentami i odsłaniać zębinę. Zębina natomiast jest strukturą wewnętrzną zęba, która jest bardzo mocno unerwiona i w większym stopniu podatna na działanie bodźców zewnętrznych. Także w tym momencie pacjent zaczyna odczuwać ból w zębach.

Jakie są przyczyny zgrzytania zębami?

Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Według specjalistów wpływ na rozwój choroby ma wiele czynników:

  • stres (to kluczowy i najczęściej wymieniany powód),
  • wady zgryzu,
  • nieodpowiednie wyprofilowanie uzupełnienia ubytków,
  • nieprawidłowo dobrane kształty mostków, koron, protez,
  • nieodpowiednie działanie ośrodków mózgu, które odpowiadają za ruchy żuchwy.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że cierpimy na bruksizm. Jeżeli nikt nam tego nie uświadomi, dopiero silny ból powiadomi nas, że coś nam dolega. Z pewnością do niepokojących objawów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, są zmiany w jamie ustnej:

  • starte zęby,
  • krwawienie dziąseł podczas mycia,
  • obnażone korzenie zębów czy obniżanie się dziąseł – ubytki klinowe.

Ponadto przy zgrzytaniu zębami występuje ból i przerost w okolicy przyczepów mięśni żwacza i skroniowego. Często osoby cierpiące na bruksizm uskarżają się na bóle karku, pleców, głowy i brzucha oraz mieć problemy ze słuchem lub produkcją śliny.

Jak leczyć bruksizm?

Leczenie bruksizmu jest bardzo trudne, gdyż przyczyny tej choroby nie są jasne. Leczenie polega głównie na eliminacji stresu, czyli na zażywaniu leków uspakajających lub poddawanie się psychoterapii. Niestety, działania te często nie przynoszą upragnionego rezultatu. Najważniejsze jest, aby eliminować stres, czyli istotny jest relaks – słuchanie uspakajającej muzyki, spacery, fizykoterapia, ogólnie mówiąc – aktywność, która nas relaksuje.

Inną metodą jest zakładanie podczas snu na uzębienie tak zwaną szynę relaksacyjną.

Jeżeli niczego nie będziesz robić, choroba może doprowadzić do całkowitego rozchwiania zębów, starcia szkliwa i koron zębowych, aż do poważnych zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych.

Z bruksizmem powiązane są inne dolegliwości związane ze stresem. Osoby, które kumulują w sobie stres mogą ciepieć na: choroby układu krążenia, zaburzenia trawienia, obniżenie odporności, alercie, a nawet nerwice.

W obecnych czasach dużą pomoc niesie dentysta. To właśnie w gabinecie mamy okazję dowiedzieć się, że cierpimy na tą przypadłość i wcześniej podjąć odpowiednie działania. Dla przypomnienia: znajdźmy czas za dnia na czynności relaksujące, a dodatkowo w nocy ochroni nas szyna relaksacyjna.

10 kwietnia 2018

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)