Dlaczego starożytni Majowie przyozdabiali zęby klejnotami?

Przyozdabianie zębów cennymi kamieniami szlachetnymi było powszechną praktyką wśród starożytnych Majów. Najnowsze badania wykazały jednak, że chodziło o coś więcej niż tylko ładny uśmiech.

Po dokładnym zbadaniu materiału, który był wykorzystywany do przymocowania klejnotów do zębów okazało się, że substancja ta miała bardzo dobre właściwości higieniczne, lecznicze i profilaktyczne.

Ten starożytny klej prócz tego, że bardzo dobrze trzymał kamienie lub minerały w wywierconych dziurach, pomagał również w zapobieganiu chorób zębów.

Uczeni przebadali zęby, które zostały odnalezione na trzech stanowiskach archeologicznych w różnych krajach Ameryki Środkowej. Zęby należały do osób, które pochodziły z niższych klas społecznych. Naukowcy odkryli, że w materiale uszczelniającym klejnoty znajduje się około 150 cząstek organicznych, które występują w żywicy roślinnej.

W zależności od tego skąd pochodziły zęby, skład kleju troszkę się różnił, lecz główne składniki były prawie identyczne. Podstawowym budulcem była smoła drzewna, która wytworzona została z drzewa sosnowego. Ta substancja posiada właściwości antybakteryjne.

W badanym materiale znaleziono ślady jeszcze innych pożytecznych substancji. Ale szczegółów dowiecie się na stronie National Geographic.

Patrząc z naszej perspektywy działania Majów porównać z obecną technologią Icon :-)
30 maja 2022

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)