Higienizacja – czy jest potrzebna?

Pytanie jest zasadne, ponieważ mamy super szczoteczki mechaniczne i soniczne, nici dentystyczne oraz irygatory. Więc po co jeszcze dreptać do gabinetu za dodatkowymi usługami?

Zwykłe zabiegi związane z higieną jamy ustnej nie wystarczą. Myjąc zęby, usuwamy płytkę i nie dopuszczamy do tworzenia kamienia. Niestety nie robimy tego dokładnie, czyli w dalszym ciągu powstaje osad na zębach, który w dłuższym czasie sprawia, że zęby żółkną, następuje recesja dziąseł, no i bardzo wzrasta ryzyko próchnicy.

Używając dodatkowo nici oraz irygując jamę ustną poprawiamy dokładność mycia, lecz mimo tego w większości przypadków nie unikniemy niedoczyszczonych miejsc.

Higienizacja zębów to zabiegi mające na celu usunięcie osadów z zębów. Mają one też dodatkowe korzyści, jak polerowanie, które zmniejsza przyczepność osadów do powierzchni szkliwa.
Warto podkreślić, że osady odkładają się również pod linią dziąseł, pogłębiając tym samym kieszonki dziąsłowe.

Na higienizację składają się przede wszystkim ultradźwiękowy skaling i piaskowanie. W tym zestawie znajdują się zabiegi uzupełniające, jak polerowanie i fluoryzacja.

Higienizacja polecana jest praktycznie dla każdego. Warto ją przeprowadzać co pół roku.
Dodatkowo przeprowadzana jest fluoryzacja, która wzmacnia szkliwo. Poza tym jest zrobiony przegląd stanu dziąseł oraz zębów.

Powinny z tego korzystać zwłaszcza osoby, u których osad odkłada się bardzo szybko – palacze, osoby pijące dużo mocnej kawy, herbaty lub wina.

Higienizacja powinna także być obowiązkowym zabiegiem u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem sercowym, obniżoną odpornością i cukrzycą. Jest to element profilaktyki zdrowia zębów, ale też całego organizmu.

21 lutego 2023

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)