Jak najprościej pofarbować zęby?

Przewrotny tytuł, a chodzi o produkty spożywcze, na które warto uważać, aby nasze ząbki zachowały swój naturalny odcień.

Napoje typu cola

Podobnie jak w przypadku czerwonego wina, winne są tutaj chromogeny.

Dodatkowo napój typu cola zawiera m.in. około 0,2 g czystego kwasu ortofosforowego, który jest kwaśniejszy od cytryny czy octu, co za tym idzie z łatwością rozmiękczy szkliwo, powodując łatwiejsze tworzenie się nieestetycznych plam na zębach.

Herbata i kawa

Zarówno kawa, jak i herbata zawierają garbniki, organiczne związki chemiczne, które mogą odkładać się na zębach początkowo powodując ich żółcenie, a następnie brunatne plamki. Im ciemniejsza herbata, tym większe ryzyko trudnych do usunięcia przebarwień. Najwięcej tanin ma herbata czerwona i czarna, co przekłada się na jej cierpki smak.

Czerwone wino

Kolor czerwonego wina wynika z obecności chromogenów, związków chemicznych, które w procesie utleniania z łatwością przekształcają się w ciemne barwniki. Kolejnym problemem są taniny, które nadają winu cierpki smak, a także kwasy, głównie winny, jabłkowy oraz cytrynowy, które zwiększają porowatość szkliwa oraz ułatwiają absorpcję innych barwiących składników spożywczych. W konsekwencji czerwone wino jest jednym z najsilniej przebarwiających zęby produktów, na dodatek powodującym ich nadwrażliwość

Ocet balsamiczny

Znakomity dodatek do sałatek, sosów i marynat zawiera kwasy m.in. octowy, winowy i jabłkowy, spowodują szybsze wnikanie się ciemnej mazi w strukturę szkliwa i zmianę odcienia zębów. Co więcej, ocet balsamiczny jest lepki, więc będzie długo zalegał na powierzchni zębów jeszcze długo po posiłku, co zwiększa ryzyko erozji szkliwa i próchnicy.

Sos sojowy

Sos sojowy jest lepki i ciemny, więc podobnie jak i ocet balsamiczny nie przysłuży się naszym zębom. Dodatkowo sos sojowy jest bogaty w sód, który w nadmiarze może wysuszać środowisko jamy ustnej.

Curry

Curry to jedna z tych przypraw, która najintensywniej przebarwia zęby. Wynika to z obecności w składzie kurkumy, która ma głęboki, żółty kolor.

Sos pomidorowy

Zawierają likopen – naturalny czerwony barwnik należący do grupy karotenoidów, któremu pomidory zawdzięczają także piękny, głęboki kolor.
Ale może on spowodować trudne do usunięcia naloty. Co ważne to dotyczy nie tylko pomidorów, ale także wszelkich przetworów na ich bazie np. sosu pomidorowego, koncentratu pomidorowego, soku z pomidorów oraz ketchupu

Owoce leśne

Nie tylko leśne, ale wszelkie owoce o ciemnej barwie i soki na ich bazie mogą w dłuższej perspektywie przebarwiać nasze zęby. Na czele są jagody, jeżyny, wiśnie oraz maliny.

Buraki

Warzywa te zawierają betaninę, barwnik, który ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe, ale także silnie barwiące. Dlatego buraki zostawiają plamy na desce do krojenia, na naszych rękach, no i na zębach. Z tego względu także koncentraty z buraka ćwikłowego wykorzystuje się m.in. w cukiernictwie, np. do barwienia deserów, galaretek, żelek, jogurtów owocowych czy gum do żucia.

I co tu począć?

Podstawa to właściwa higiena jamy ustnej (odpowiednie szczotkowanie i nitkowanie).
Do tego ograniczenie w jakimś stopniu tego typu pokarmów.
Poza tym może pomóc płukanie wodą buzi po ich spożyciu.
Jednakże raz na jakiś czas, aby przywrócić blask swoim zębom niezbędny będzie zabieg higienizacji, zapraszamy do gabinetu!

21 kwietnia 2023

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)