Nieestetyczne przebarwienia na zębach

Nieestetyczne plamy na zębach to często odstraszający widok.
Takie przebarwienia mocno wpływają na wygląd zarówno zębów, jak i twarzy. W końcu nasze zęby, a szczególnie zdrowy, jasny i uroczy uśmiech, są naszym niezaprzeczalnym wizytówką. Często, mimo sumiennej higieny i staranności w utrzymaniu jamy ustnej w dobrej kondycji, nie jesteśmy w stanie uzyskać pożądanego, rozjaśnionego koloru zębów, głównie z powodu trudnych do usunięcia przebarwień. Skąd się biorą przebarwienia zębów, no i co z nimi robić?

W skrócie można napisać – wszystkiemu winne są używki!
I wcale nie będziemy daleko od prawdy ;-)

Papieroski

Wyliczenie produktów, które mogą negatywnie wpływać na biel naszych zębów, jest całkiem duże. Niewątpliwie na czele tej listy znajdują się papierosy.
Ze względu na obecne w nich składniki, zęby po pewnym czasie po prostu stają się żółte.
Nie pomogą nawet różne sposoby przywracające im dawny blask, jeśli nie zrezygnujemy z palenia.
Ponadto, na pojawianie się przebarwień na zębach istotny wpływ ma również to, co jemy i pijemy, a konkretnie barwniki zawarte w żywności, które z czasem mogą zmieniać ich kolor.
Oczywiście zmiana koloru zębów nie następuje z dnia na dzień, lecz nieodpowiednia dieta połączona z zaniedbaniem higieny jamy ustnej może sprawić, że nasze zęby nie będą tak białe, jak byśmy sobie życzyli.

Napoje ze sztucznymi barwnikami

To generalnie najgorszy z możliwych rodzajów produkowanych napojów, które spożywamy, czyli słodkie napoje z dużą ilością sztucznych barwników. Ta chemia szczególnie agresywnie działa na szkliwo. Nie dość, że zawarty w napojach cukier jest super pożywką dla bakterii, to jeszcze przetwarzają go one w kwas, obniżając poziom pH w ustach, co prowadzi do demineralizacji szkliwa. A to dodatkowo ułatwia barwienie zębów.

Podążając śladem płynów to i kawa jak i herbata mają niekorzystny wpływ na kolor zębów. Możemy ograniczyć ich spożycie, a także dodać do kawy mleko, które częściowo zneutralizuje barwniki.

Alkohole również nie sprzyjają śnieżnobiałemu uśmiechowi. Czerwone wino jest uważane za głównego wroga bieli zębów. Wino zazwyczaj ma kwasowy odczyn, a dodatkowo barwniki otwierają szeroko drzwi dla powstawania przebarwień.

Oczywiście żaden napój nie spowoduje natychmiastowej utraty białego uśmiechu, ale ich nadmiar w dłuższej perspektywie może przyczynić się do tego niekorzystnego efektu.

Najbezpieczniejszym napojem dla zębów jest woda. Nie powoduje ona przebarwień, a dodatkowo stymuluje wydzielanie śliny, która równoważy pH w jamie ustnej i neutralizuje szkodliwe kwasy.

Słodycze

Słodycze znajdują się na szczycie listy produktów o charakterze kwaśnym i sztucznym. Zasada działania jest podobna do tej dotyczącej słodkich napojów. Cukry są przetwarzane przez bakterie w kwasy, które osłabiają szkliwo zębów i umożliwiają barwnikom wnikanie głębiej.
Szczególnie niebezpieczne dla białego uśmiechu są słodycze o barwnym wykończeniu, takie jak lizaki, landrynki czy żelki.

Bieli zębów szkodzą również kwaśne potrawy, które osłabiają szkliwo i sprawiają, że staje się bardziej podatne na przebarwienia. Spożywając je, należy unikać jednoczesnego łączenia z pokarmami bogatymi w intensywne naturalne barwniki. Choć nie są one tak agresywne jak te chemiczne, mogą również przyczynić się do przebarwień zębów. Przykładami takich produktów są buraki, jeżyny, maliny i wiśnie. Jednak barwniki te łatwo zmywa się z zębów, co ostatecznie nie stanowi większego problemu.

Czyszczenie zębów u specjalisty

Jeśli uporczywe przebarwienia na zębach nie ustępują pomimo wszelkich wysiłków, wtedy warto odwiedzić gabinet stomatologiczny. Zalecenia i porady lekarza to jedno, ale zęby można fachowo oczyścić i przywrócić im dawny blask. Nie zawsze cały, ale przynajmniej w dużej mierze, różnica jest duża.

Zapraszamy!

16 czerwca 2023

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)