Prawidłowa postawa przy biurku

Bardzo dużo ludzi w swojej pracy większość czasu spędza na siedząco. Dlatego warto przypomnieć o prawidłowej postawie ciała.
Zła pozycja ciała w czasie siedzenia to męczarnia dla kręgosłupa. Gdy siedzimy jest on obciążony dwa razy bardziej niż podczas stania. Te przeciążenia oraz brak ruchu osłabiają mięśnie i więzadła, które utrzymują kręgosłup w prawidłowej pozycji. A bez takiego wsparcia trudno zachować nasze rusztowanie w dobrej kondycji.

Po jakimś czasie uprawianie złych nawyków pojawiają się bóle karku i pleców głównie w dolnym odcinku (lędźwiowym). Do tego dochodzą skrzywienia kręgosłupa oraz zwyrodnienia jego stawów.

Ale przeciążony kręgosłup może wywoływać też inne dolegliwości. Mogą to być bóle rąk, nóg, głowy (również migrenowe), zaburzenia wzroku i słuchu, bóle za mostkiem. Jest tak dlatego, że ścięgna, nerwy i naczynia krwionośne łączące się z mięśniami wokół kręgosłupa i przesyłają ból nawet do odległych części ciała.

Co na to zaradzić?

Po pierwsze należy zachować właściwą postawę przy biurku – nie garb się, nie wyciągaj zbytnio głowy do przodu, nie pochylaj się nad biurkiem.
Oparcie fotela ustaw tak, by dotykało łopatek i przylegało do lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Lędźwia mają być wypchnięte do przodu. Jeśli fotel nie jest wyprofilowany, używaj poduszki lędźwiowej. Można też sobie pomóc stosując zwinięty ręcznik.

Druga rzecz to ekran, jeśli pracujesz przed monitorem.
Ustaw ekran na wprost twarzy, tak by jego górna krawędź znajdowała się poniżej linii wzroku. Wtedy głowa zachowuje prostą pozycję.
Co godzinę, a nawet i częściej, przejdź kilka kroków, poprzeciągaj się, zrób jakąś bardzo prostą gimnastykę. Rozciągnij też mięśnie karku: obróć głowę w prawą stronę i kilka razy powoli opuszczaj ją i podnoś, a potem zmień stronę. Następnie wykonaj spokojnie kilka okrążeń głową w jedną stronę i w drugą.

Następny punkt to odpowiednia dawka ruchu, czyli uprawiaj sport!
Korzystne dla kręgosłupa jest pływanie, aqua aerobik, nordic walking, pilates, fit ball (ćwiczenia na dużej piłce).
Warto też ćwiczyć mięśnie brzucha i pleców, ponieważ one tworzą naturalny gorset dla kręgosłupa.

I na koniec nie dopuszczaj do nadwagi – dodatkowe kilogramy obciążają kręgosłup i stawy.

24 lutego 2020

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)