Ułamany ząb brzmi lekko drastycznie, ale na myśli mamy przeróżne ukruszenia zębów. Narażone na nie są wszystkie zęby, lecz najczęściej dochodzi do tego w przypadku siekaczy, przedtrzonowców oraz trzonowców. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do stomatologa, ponieważ nowoczesne metody leczenia sprawiają, że ułamany ząb można uratować.
Ukruszenia zębów nie zawsze wynikają z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Przyczyną mogą być także bardzo duże ubytki próchnicowe, powodujące destrukcję tkanek twardych zęba.
Jednak najczęściej ukruszenia zębów spowodowane są przez:
– Urazy mechaniczne – czyli różne wypadki, często uderzenia bezpośrednio w zęby, ale także traktowanie zębów jak nożyczek lub otwieracza do butelek.
– Bruksizm – nałogowe zaciskanie i zgrzytanie zębami, często wynikające z nadmiaru stresu. W fekcie szkliwo zostaje uszkodzone osłabiając strukturę zęba. O bruksizmie więcej przeczytasz tutaj: bruksizm.
– Niedobór witamin i mikroelementów – zwłaszcza witaminy D oraz wapnia, które odpowiadają za właściwą kondycję szkliwa i strukturę zębów.
– Źle wykonany zabieg wybielania – zbyt duże stężenie środków chemicznych może doprowadzić do odwapnienia tkanek twardych zębów, przez co będą bardziej podatne na ukruszenia.
– Kolczyk na języku – obijanie kolczyka o zęby powoduje pęknięcia szkliwa, przez co zęby stają się podatniejsze na ukruszenie, jak też łatwiej rozwija się próchnica.
– Kwasowa erozja szkliwa – to choroba spowodowana nadmiarem kwasów w pożywieniu, które uszkadzają szkliwo.
– Radioterapia – to jedna z metod leczenia nowotworów, niestety ma negatywny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej. Zaburza produkcję śliny i zmienia jej pH, a to prowadzi do odwapnień zębów, co zwiększa podatnością na ukruszenia.
– Narkotyki – tak, środki odurzające trują cały organizm. W zależności od narkotyków możemy spodziewać się: suchość w ustach, zmniejsza wydzielanie śliny, zwiększenie kwasowości, szczękościsk. Wszystkie wymienione objawy zażywania narkotyków mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie zębów.
Czy można zapobiegać kruszeniu zębów?
Najważniejsza jest oczywiście właściwa higiena jamy ustnej. Starajmy się myć zęby po każdym posiłku, a co najmniej 2 razy dziennie. Mycie musi być dokładne i odpowiednie (czasami zbyt mocno przykładamy szczoteczkę, co powoduje erozję szkliwa). Należy stosować nici dentystyczne oraz irygator. Kolejna sprawa to właściwa dieta, która bogata jest w produkty zawierające witaminy A, C i D, wapń, fosfor. Ograniczenie kwaśnych produktów. Regularne wizyty u stomatologa. Lekarz, gdy zajdzie potrzeba, może zaproponować profesjonalne zabiegi wzmacniające zęby, takie jak lakowanie bruzd czy fluoryzacja. Ułamany ząb można wyleczyć przy użyciu na przykład wypełnień kompozytowych, licówek czy koron porcelanowych.