Typowe i nietypowe objawy ząbkowania

Ząbkowanie przeważnie zaczyna się u półroczniaków, ale 2 lub 3 miesiące wcześniej, czy nawet pół roku opóźnienia nie jest odstępstwem od normy. Ząbkowanie to proces, który dość często potrafi wyjść poza ramy czasowe, jak i też poza typowe objawy.
Właśnie dlatego ząbkowanie może przyprawić świeżo upieczonych rodziców o zawrót głowy.

Typowe objawy ząbkowania

Sam proces zaczyna się już kilka tygodni wcześniej zanim pojawi się bialutki mały ząbek. Zęby rozwijają się jeszcze w kości żuchwy i szczęki, a wtedy mogą dawać pierwsze dokuczliwe objawy.
Dziecko najczęściej robi się wtedy niespokojne, ma problemy z zaśnięciem, wkłada rączki do buzi, tak samo zabawki wpycha do buzi, a do tego bardzo się ślini.


Możemy zaobserwować zaczerwienienie lub nawet miejscowe zasinienie dziąseł. U wielu dzieci występuje również podniesiona temperatura ciała do około 38°C.
U niektórych maluszków można zauważyć osłabienia apetytu. Jednak przeważnie są to niegroźne symptomy.

Warto zauważyć, że nie wszystkie te objawy są bezpośrednio związane z procesem ząbkowania. Ślinotok wynika między innymi z tego, że u dziecka rozwijają się ślinianki, które są dodatkowo stymulowane przez wkładane do buzi przedmioty. Dodatkowo maluszek nie ma dobrze wyrobionego odruchu połykania.

Nietypowe objawy ząbkowania

Wysypka

Wysypka przy ząbkowaniu to z reguły czerwone, drobne krostki w obrębie ust, podbródka, szyi i nawet klatki piersiowej.
To zwiększone wydzielanie śliny, która nie jest połykana, a ścieka z ust dziecka.
Jeśli wysypka zaczyna swędzieć, utrzymuje się długo, nie chce ustąpić, pojawia się w mniej typowych miejscach i obserwujemy dodatkowe objawy, jak gorączka, należy skonsultować się z pediatrą.

Biegunka

Przebiega u około 10% ząbkujących dzieci i zazwyczaj z łagodnym lub umiarkowanym nasileniem, a ustępuje samoistnie po wyrznięciu się ząbka.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, należy zawsze skonsultować się z lekarzem.
Pamiętajmy, że w czasie biegunki dziecko traci wodę, powinno się uzupełniać płyny.
Ząbkowanie jako przyczyna biegunki powinno być rozpatrywane dopiero w ostatniej kolejności.

Kaszel

Suchy, łagodny i przemijający kaszel może dokuczać ząbkującemu dziecku, co wynika z nadmiaru śliny, która spływa po gardle i wyzwala odruch kaszlu.
Jeśli dziecko nie ma gorączki, nie jest osłabione, a kaszel nie budzi go w nocy, to jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna.

Katar

W tym przypadku wydzielina jest rzadka, wodnista i bezbarwna. Pojawia się w wyniku stanu zapalnego dziąseł spowodowanego wyrzynającymi się zębami, a następnie szybko ustępuje po ich pokazaniu się.
Ząbkowanie przypada na taki okres w życiu dziecka, w którym jest ono bardziej narażone na infekcje górnych dróg oddechowych. Spada ochrona przeciwciałami od matki, a własne dopiero zaczynają się wytwarzać.

Torbiele

Dziąsła niemowlaka w czasie ząbkowania są narażone na niemały wysiłek. Dziecko wkłada do ust i gryzie różne przedmioty, no a z drugiej strony próbują wydostać się na powierzchnię małe ząbki.
Dlatego dziąsła mogą być obolałe, obrzęknięte i zaczerwienione. Mogą też być zasinione, z krwiakami i z tak zwanymi cystami erupcyjnymi.
Twarda tkanka zęba musi przezwyciężyć opór tkanek dziąsła, by wydostać się na powierzchnię. W wyniku tego procesu dochodzi do mikrouszkodzeń, co skutkuje wynaczynieniem się niewielkich ilości krwi.

Pamiętajmy, aby dokładnie przyglądać się dziecku, a w razie jakichkolwiek wątpliwości należy dopytać dentystę i pediatrę.

13 stycznia 2023

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)