Uważaj na wodę z cytryną

Czy woda z dodatkiem cytryny to samo zdrowie? Niestety nie zawsze. Pomimo niewątpliwych korzyści płynących z picia tego napoju, pewna część ciała może poważnie ucierpieć.

Ha! Powiało grozą? Nie bój nic, przy zachowaniu pewnych zasad możesz spokojnie cieszyć się wodą z cytryną :-)

Przy nadejściu letniego sezonu, jak co roku, powraca konieczność właściwego nawodnienia. Chociaż piciu odpowiedniej ilości wody powinniśmy pamiętać przez cały rok, jest to szczególnie istotne właśnie teraz. Wysokie temperatury i niska wilgotność powietrza powodują, że organizm wytwarza więcej potu w celu schłodzenia. W takich warunkach układ wodno-elektrolitowy naszego ciała potrzebuje regularnego uzupełniania, a zaniedbywanie tego może mieć poważne skutki.

Nie każdy przepada za zwykłą wodą, dlatego w sklepach oferują napoje smakowe, często zawierające dużą ilość cukru. Świadomość zdrowego żywieniowa każe nam odstawić na bok tego typu napoje i zastosować inny sposób nawodnienia. Tu właśnie pojawia się klasyczna woda z cytryną.
Zastanawiasz się gdzie tkwi haczyk, przecież to czysta woda ze zdrową cytryną. Nawet i bez cukru, no to o co chodzi?

Sok cytrynowy jest kwaśny i może źle wpłynąć na zęby. Taki kwasek potrafi dość znacząco osłabić szkliwo, co prowadzi do powstawania plam na zębach. Również tolerancja zębów na temperaturę może ucierpieć.
Czyli woda z cytryną może sprawić, że zęby staną się nadwrażliwe.

Dlatego pamiętaj o:

  • pij wodę z cytryną „na raz”, dzięki temu zminimalizujesz kontakt kwasu z zębami,
  • możesz pić przez słomkę, co też zminimalizuje kontakt kwasu z zębami,
    – po wypiciu możesz przepłukać buzię czystą wodą,
    – po wypiciu nie myj zębów przez najbliższe 30 minut, aby nie uszkodzić mechanicznie zębów.
24 lipca 2023

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)