Zastosowanie pasty do zębów w ogrodzie

Pastę do zębów można wykorzystać w ogrodzie jako środek ochrony roślin przed przed szkodnikami i chorobami.

Zawarte w składzie pasty pierwiastki chemiczne nie są tak szkodliwe jak insektycydy, dzięki czemu można jej używać bez szczególnych obaw. Poza tym pasta do zębów jest często tańsza niż niektóre środki owadobójcze.

Przeciw szkodnikom

Pasta do zębów służy do ochrony kapusty przed bielinkiem kapustnikiem, mszycami, gąsienicami i ślimakami. Uważa się, że owady nie znoszą jej zapachu.

W celu przygotowania odpowiedniego roztworu wyciskamy pół tubki pasty do zębów w 10 litrach wody. Następnie mieszamy i zostawiamy na kilka godzin. Po tym możemy spryskać sadzonki.
Zastosowanie tego preparatu ma w okresie maj czerwiec, wraz z początkiem aktywności motyli kapuścianych.

Przeciw grzybom

Pasta do zębów nie pomoże pozbyć się grzyba, ale może zapobiec jego rozprzestrzenianiu się. W tym celu lepiej jest używać pasty wybielającej.
Wyciskamy całą tubkę do wiadra z wodą i mieszamy. Takim roztworem możemy spryskiwać rośliny oraz bezpośrednio podlewać je do gleby.

Jako nawóz

Głównymi składnikami pasty do zębów są wapń i fluor, które są dobre dla zębów, ale też poprawiają żyzność gleby.
Podlewanie roztworem pasty odbywa się dwa razy w roku. Roztwór przygotowuje się wyciskając całą tubkę na 3 litry wody. Podlewając nim rośliny domowe poprawiamy ich wzrost, rozwój i odporność na choroby.

7 stycznia 2022

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)