Zioła dla zdrowych zębów i dziąseł

Zioła są znane i cenione od stuleci. Nasi odlegli przodkowie dobrze wiedzieli jaki mają one korzystny wpływ na organizm. Rośliny te pomagają uporać się z wieloma dolegliwościami, czyli wykazują działanie lecznicze. Wiele z nich bywa również pomocnych w walce o piękne oraz zdrowe zęby.

W pielęgnacji zębów oraz jamy ustnej oraz w leczeniu ich schorzeń zastosowanie mają głównie zioła o właściwościach antybakteryjnych, przeciwzapalnych oraz odświeżających. Dlatego właśnie są one składnikami past i płukanek stosowanych podczas codziennej higieny. Prócz tego można je znaleźć w bardziej specjalistycznych maściach, żelach czy kroplach wykorzystywanych w trakcie leczenia rozmaitych schorzeń.

Rumianek i szałwia

Działa on przeciwzapalnie, łagodząco oraz przeciwbólowo. Jest to jedno z najbardziej popularnych ziół, jeśli chodzi o pielęgnację jamy ustnej.
Stosuje się go pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej oraz krtani, jak również do zmniejszania dolegliwości związanych z parodontozą.

Szałwia

To także bardzo popularne zioło wchodzące w skład preparatów do pielęgnacji oraz leczenie jamy ustnej. Zawiera ona między innymi witaminę A, B, C i PP, kwasy organiczne oraz olejki lotne. Wykorzystywana jest w leczeniu opryszczek i owrzodzeń jamy ustnej, pleśniawek, ropnego zapalenia dziąseł oraz zapalenia migdałków.

Mięta i eukaliptus

Te dwie rośliny znane są z działania odświeżającego. Y tego powodu wykorzystywane są do produkcji past do zębów, płynów do płukania ust oraz bezcukrowych gum do żucia.
Mają one również szerokie zastosowanie w innych działach medycyny – działają na układ trawienny. Herbatka z mięty to od lat sprawdzony sposób na: kolki, wzdęcia, zatrucia. Olejek eukaliptusowy pomaga uporać się z bólami mięśni, dolegliwościami reumatycznymi, bywa też przydatny w leczeniu oparzeń.

Mirra

Jest to rodzaj żywicy otrzymywanej z kory drzewa rosnącego w Afryce i na Półwyspie Arabskim. Ma ona silnie działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Z tego powodu wyciągi z mirry znajdują się w pastach przeciwpróchniczych oraz stosowanych w leczeniu chorób przyzębia.

Tymianek

Skuteczny jest zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi ziołami. Posiada działanie przeciwgrzybicze i antyseptyczne, dlatego pomaga zwalczyć choroby dziąseł i spowolnić odkładanie się płytki nazębnej. Razem z miętą redukuje opuchliznę dziąseł, która jest częstą przyczyną bólu.

Imbir

Roślina ta ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne pomaga łagodzić ból zęba i obrzęku dziąseł związanych z opuchlizną, stanem zapalnym, czy zranieniem. W tym celu należy obrać kawałek korzenia imbiru, odkroić plasterek i przyłożyć do bolącego miejsca.

Krwawnik pospolity

Jego korzeń ma właściwości znieczulające, dlatego doskonale sprawdzi się w przypadku łagodzenia bólu zęba. Dla uzyskania najlepszych efektów należy wetrzeć świeży korzeń lub liście krwawnika bezpośrednio w bolące zęby i dziąsła.

Inne zioła

Wiele innych roślin posiada dobroczynne właściwości dla zdrowia i urody zębów oraz jamy ustnej. Są to między innymi: liście maliny, melisa, jeżówka, pięciornik, nagietek, koper włoski, czarny bez, łopian, prawoślaz, rozmaryn czy goździki. Dawno temu wykorzystywano te zioła do samodzielnej produkcji domowych preparatów i płukanek.

18 kwietnia 2017

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)