Chyba każdy wie, że na zdrowie naszych zębów ma wpływ nie tylko prawidłowa higiena jamy ustnej, lecz również to co jemy i pijemy.
Prawdą ogólnie znaną jest szkodliwy wpływ cukru na zęby. Dzieje się tak, ponieważ cukier to pożywka dla bakterii odpowiedzialnych za próchnicę zębów.
Jednakże nie każdy pokarm szkodzi zębom. Poniżej małe przypomnienie tego tematu.
Bardzo ważne jest, aby dostarczać w posiłkach odpowiednią ilość wapnia. Dzięki niemu nasze zęby będą mocne i zdrowe. A gdzie jest najwięcej wapnia?
Najwięcej znajdziemy w beztłuszczowym lub nisko tłuszczowym nabiale, między innymi w mleku, serach twarogowych i jogurtach naturalnych.
Jeśli jednak wolimy jogurty owocowe lepiej jest samemu przygotować taki jogurt kupując jogurt naturalny i dorzucając do niego garść owoców np. malin lub truskawek. Otrzymamy wówczas pyszny, owocowy i niesłodzony cukrami jogurt. Tak, każdy taki gotowy jogurt jest dosładzany, dlatego zdrowiej będzie samemu przygotować owocowy jogurt.
Kolejnym bardzo ważnym składnikiem dla naszych zębów jest witamina D. Jest to budulec kości, dlatego pełni niezwykle ważną role wzmacniającą zęby. Oprócz tego witamina D pozwala lepiej przyswajać wapń. Świetnym źródłem witaminy D są jajka, pieczarki oraz ryby. Latem polecamy spacery na słońcu, dzięki nim nasze ciało w dużym stopniu samo dostarczy tego składnika.
Nie powinniśmy zapominać o dziąsłach. Zdrowe zęby to przecież także zdrowe dziąsła. Aby chronić dziąsła ważna jest witamina C. Ją w dużych ilościach znajdziemy w warzywach: papryka, słodkie ziemniaki bataty. Oczywiście wiele owoców jest bogatych w ten składnik, głównie to owoce cytrusowe. Pamiętajmy jednak, że nadmierna ilość owoców cytrusowych ma niekorzystny wpływ na zęby, dlatego spożywajmy je z umiarem.
Dla chcących pozbyć się osadu na zębach polecamy chrupkie warzywa, głównie chodzi o marchewkę. Chrupanie tych warzyw powoduje usuwanie bakterii odpowiedzialnych za odkładanie się kamienia nazębnego. Poza tym wzmaga to wydzielanie śliny, która ma niezwykłe działanie – neutralizuje. Oprócz marchewek można pochrupać gruszkę, seler.
Dla przypomnienia co mamy z drugiej strony barykady, czyli co szkodzi zębom.
Pierwsze miejsce zajmują oczywiście słodycze, zwłaszcza te twarde. Długie rzucie lub długie przetrzymywanie w jamie ustnej twardych i słodkich pokarmów powoduje, że czas szkodliwego działania cukrów na nasze zęby wydłuża się. Cukier z tych słodyczy przykleja się do zębów i przestrzeni międzyzębowych. Jest to doskonała pożywka dla bakterii rozwijających się w jamie ustnej odpowiedzialnych za próchnicę.
Prócz słodyczy na uwagę zasługują także węglowodany, owoce cytrusowe, słodkie napoje gazowane oraz alkohol. Produkty te w nadmiernej ilości niekorzystnie wpływają na nasze zęby. Od czasu do czasu chwila słabości do tych „niezdrowych pokarmów” nie jest wielkim problemem, ale pamiętajmy aby odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej po posiłku.
Dieta ma ogromny wpływ na kondycję naszych zębów. Dlatego mówimy zdecydowane NIE słodyczom oraz produktom wysoko przetworzonym. Pamiętajmy także o częstym myciu zębów.
Zauważyłem, że jest bardzo cieżko przełamać nawyki. Mianowicie chodzi o przygotowywanie jogurtów. Pierwsza myśl: to zajmie czas, teraz go nie mam!
Kiedy indziej za to myśli atakowały: e tam takie gadanie, przecież co to zmieni?
Tego typu podkopywanie zamiaru często występuje w ludzkiej głowie.
Wiem, bo rozmawiam na te tematy z innymi.
Co w takim razie zrobić? Zmusić się na początku, aby przełamać opór i zacząć działać.
Robić na początku na siłę, po to, aby utrwalić nowy nawyk.
Do tego ile się tylko da wychwalać przygotowany jogurt. Wychwalać pod niebiosa, że zdrowy, że to naturalna słodycz z witaminami itd.
W ten sposób wydepcze się nowy szlag w umyśle :-)
I prawie bym zapomniał – dziękuję za kolejną garść praktycznej wiedzy!
Pani Mileno,
owoce cytrusowe zawierają dużo kwasów owocowych, które osłabiają szkliwo.
Więcej na temat można przeczytać w jednym z naszych starszych wpisów:
https://blaskusmiechu.pl/atak-kwasow-owocowych-na-twoje-zeby/
Przydatne info, dzięki!
Pamiętajmy jednak, że nadmierna ilość owoców cytrusowych ma niekorzystny wpływ na zęby, dlatego spożywajmy je z umiarem.
—
Czy mogę prosić o informacje dlaczego owoce cytrusowe w nadmiarze szkodzą zębom?