Definicja pięknego uśmiechu

Jakie powinny być piękne zęby? Obecnie uważamy, że idealne uzębienie jest wtedy, gdy zęby są proste, śnieżnobiałe i równe. Dzięki osiągnięciom stomatologii oraz implantologii możemy usunąć różne defekty: ubytki zębowe, wady zgryzu oraz przebarwienia szkliwa. W zamożnych społeczeństwach naszych czasów piękny uśmiech stał się wyznacznikiem społecznego statusu oraz pozycji zawodowej.

Różne badania wykazują, iż osoby z zadbanym uśmiechem łatwiej znajdują pracę i nawiązują kontakty z innymi ludźmi, niż osoby z nieestetycznymi zębami. Tak więc piękny uśmiech decyduje w dużej mierze o tym, jak jesteśmy postrzegani przez otoczenie, jak również o tym jak sami postrzegamy swoją fizyczną atrakcyjność.

Jednakże moda jest zmienna. Dawniej w różnych kulturach za piękne uzębienie uważano zupełnie co innego. Przykładowo w Japonii śnieżnobiałe zęby kojarzyły się z agresją, ze zwierzęcością i z prostym ludem. Z tego powodu wytworne damy ze szlacheckich rodów barwiły swoje zęby na czarno. Specjalną miksturą pokrywano zęby raz dziennie lub co kilka dni za pomocą delikatnego pędzelka, aż do uzyskania trwałego efektu. Czarne jak węgiel zęby w połączeniu ze śnieżnobiałym pudrem pokrywającym twarz i dekolt tworzyły wręcz szokujący kontrast dla przybyłych tam Europejczyków.

W wielu rejonach świata wśród tubylców modne było piłowanie, wychylanie lub nawet wybijanie przednich zębów. Zazwyczaj były to zabiegi rytualne, którymi poddawano wchodzących w dorosłość młodych mężczyzn lub dojrzewające dziewczynki. Podczas ceremonii inicjacji szlifowano zęby za pomocą kamieni, aż do uzyskania trójkątnego, zaostrzonego kształtu przypominającego kły drapieżnika.

Za to Majowie wymyślili ozdoby na przednie zęby. W jednym z badań antropolodzy ze Stanów Zjednoczonych przebadali ponad 1500 szkieletów z wielu stanowisk i odkryli, że ozdoby na zębach posiadało 60 procent populacji zamieszkującej te rejony w przybliżeniu od IV do V wieku. Typową ozdobą zębów Majów były małe drobinki turkusu, jadeitu lub hematytu.
Starożytni Chińczycy opracowali inną metodę ozdabiania zębów. Zakładali złote płytki, które przylegały do zewnętrznych powierzchni przednich zębów. To można porównać do współczesnych licówek.

Piękno jest względne, moda się zmienia, pamiętajmy więc o zachowaniu zdrowego rozsądku. To pomoże we właściwym utrzymaniu naszych zębów, które będą służyły wiele lat :-)

Fotografia do tego wpisu została specjalnie przygotowana, aby pokazać jak mogłaby wyglądać młoda kobieta z Japonii z tych odległych czasów.

4 września 2017 komentarze 3

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)

3 myśli nt. „Definicja pięknego uśmiechu”