Jakiś czas temu jeden z naszych pacjentów z dużym bólem ze strony stawu skroniowo-żuchwowego został skierowany do fizjoterapeuty po pomoc w likwidacji bólu. Usłyszał od niego: myśmy na studiach naukę o człowieku zaczynaliśmy od szyi. No cóż, bez komentarza.
Organizm ludzki to złożona „maszyna”. Wszystkie elementy współdziałają ze sobą. Dlatego nie zawsze szum w uszach świadczy o kłopotach z uchem, a ból głowy świadczy o chorobie głowy.
W obu przypadkach przyczyna bólu może znajdować się w jamie ustnej, w stawach skroniowo-żuchwowych, w kręgosłupie szyjnym, a nawet może to być podłoże psychiczne.
Może być również odwrotnie – problemy z otwarciem ust mogą wynikać z naprężeń i napięć w odcinku szkieletowo-mięśniowym niekoniecznie w obrębie głowy.
Stomatolog konsultując pacjenta, który zgłasza bóle podczas otwarcia ust, ograniczenie rozwierania, trzaski czy przeskakiwania, oprócz leczenia stomatologicznego czy też równolegle z nim może skierować pacjenta na leczenie do fizjoterapeuty.
Kiedy do fizjoterapeuty?
- problemy z rozwarciem ust
- trzaski, ból lub przeskakiwanie w stawach skroniowo-żuchwowych
- problemy z ruchomością żuchwy
- napięcie mięśniowe w obrębie twarzy
- bóle skroni i mięśni żwaczy
- szczękościsk
- bóle związane z leczeniem ortodontycznym czy protetycznym
- praca w wymuszonej pozycji ciała lub ból pojawiający się w trakcie wykonywania określonych czynności
Stomatolog w trakcie wizyty zbiera wywiad pytając o nawyki w jedzeniu, urazy, zgrzytanie zębami, zaciskanie zębów itp…
Fizjoterapia stomatologiczna-techniki i metody
Ma zastosowanie we wszystkich dziedzinach stomatologii.
- laseroterapia
likwiduje stany zapalne. na błonie śluzowej, języku, zatokach szczękowych - krioterapia
zdecydowanie zmniejsza ból i obrzęk - elektroterapia
- kinezyterapia
czyli gimnastyka izometryczna mięśni twarzy polegająca na cyklicznym napinaniu i rozluźnianiu mięśni twarzy, zalecana przy bruksizmie - terapia światłem, w tym lampą sollux
lampa ta emituje światło niebieskie stosowane przy bólach lub czerwone działające przeciwzapalnie - terapia manualna
badanie palpacyjne określa punkty bólowe i odpowiednie ruchy dłoni powodują rozmasowanie ich i pomoc w bólu - kinesiotaping
polega to na naklejaniu specjalnych plastrów terapeutycznych ,dzięki którym naciągają się określone mięśnie i ścięgna - magnetoterapia
zalecana w przypadku chorób przyzębia,po ciężkich zabiegach chirurgicznych przeprowadzonych na tkankach bł.śluzowej.
Możliwość stosowania fizjoterapii w stomatologii jest duża. Warunkiem koniecznym jest jednak dobra wola i wyedukowanie tak dentysty jak i fizjoterapeuty.