Objawy nadwrażliwości zębów są dość charakterystyczne. Najczęściej to uczucie dyskomfortu i bólu podczas spożywania zimnych, ciepłych, bardzo kwaśnych potraw lub napojów. Bywa, że dolegliwości mogą pojawiać się nawet przy wdychaniu zimnego powietrza.
Bezpośrednią przyczyną nadwrażliwości zębów jest odsłonięcie silnie unerwionych kanalików zębinowych. Może tak się stać w skutek osłabienia szkliwa, nieprawidłowej higieny jamy ustnej, bruksizmu lub złych nawyków żywieniowych.
Różne badania i statystyki wskazują, że na nadwrażliwość zębów cierpi około 50% populacji.
Co pomaga na nadwrażliwość zębów:
- Zęby należy myć wykonując ruchy wymiatające, które nie doprowadzają do odsłonięcia szyjek zębowych. Spotykamy pacjentów, którzy pocierając dość mocno szczoteczką lewo-prawo uszkadzają szkliwo.
- Wybieramy szczoteczkę o miękkim włosiu – twarda może uszkadzać szkliwo.
- Z diety eliminujemy produkty o wysokiej kwasowości i słodkości: słodkie przekąski, cytrusy, kolorowe gazowane napoje.
- Spożywamy pokarm w temperaturze pokojowej, a zimne soki warto pić przez słomkę.
- Istotny jest także wybór pasty do zębów przeznaczonej do pielęgnacji zębów nadwrażliwych.
Jaka pasta do zębów wrażliwych?
Wybór odpowiedniej pasty sprawi, że będziemy minimalizować nadwrażliwość zębów. Za to użycie złej pasty spotęguje nadwrażliwość. Warto wybrać pastę o odpowiednim poziomie współczynnika ścieralności, określa się to jako RDA. Za jego pomocą producenci podają, jak dużo substancji ściernych i polerujących znajduje się w paście.
Odpowiednia pasta do zębów wrażliwych powinna charakteryzować się współczynnikiem RDA oscylującym w granicach 30-50. To zapewni, że podczas stosowania nie uszkodzi ona szkliwa.
Pasty wyspecjalizowane do zębów wrażliwych zazwyczaj posiadają w swoim składzie substancje, które uszczelniają i zamykają kanaliki zębinowe. Zaliczają się do nich między innymi aminofluorki, fluorek cyny oraz arginina. Przewodnictwo bodźców bólowych hamuje także zawarty w pastach do zębów wrażliwych azotan potasu.
W zwalczaniu nadwrażliwości zębów można także udać się do dentysty. Stomatolog może usunąć kamień nazębny, zaaplikować na zęby preparaty fluorkowe oraz substancje uszczelniające kanaliki.