Kobieta w ciąży i dentysta

Powszechnie wiadomo, że kobieta w ciąży powinna w szczególny sposób dbać o swoje zdrowie, bo dba nie tylko o siebie, ale i o swoje dzieciątko. Niestety czasami spotykamy się z sytuacją, gdy kobiety w ciąży unikają odwiedzin u stomatologa. Dzieje się tak nawet w sytuacji, gdy boli ich ząb, a ból zęba w ciąży może być groźny tak dla przyszłej mamy, jak i dla rozwijającego się płodu.

Należy zaznaczyć, że ciąża to jest niezbyt korzystny okres dla zdrowia zębów i jamy ustnej. Wpływa na to kilka czynników. Wiele kobiet, głównie w początkowych tygodniach ciąży, boryka się z porannymi mdłościami i wymiotami. Kwasy zawarte w cofającej się treści żołądkowej źle oddziałują na szkliwo zębów – rozmiękczają je. A słabsze szkliwo jest bardziej podatne na atak bakterii. Wahania hormonalne w ciąży powodują zmiany w pH jamy ustnej, a to z kolei sprzyja powstawaniu próchnicy zębów. Ostatnim ważnym czynnikiem jest częste podjadanie przez kobiety w ciąży i brak należytej higieny po takim „dogadzaniu sobie”.

To wszystko powyższe razem wzięte sprawia, że kobiety w ciąży są bardziej narażone na choroby i ból zęba. Dlatego też smucimy się słysząc, że niektóre panie w ciąży unikają odwiedzin dentysty. Drogie panie, gdy boli ząb nie warto zwlekać!

Idealna sytuacja jest taka, gdy kobieta zanim jeszcze zajdzie w ciążę zgłasza się do dentysty na kompleksowy przegląd i, jeśli to potrzebne leczenie zębów. W tym momencie dentysta może dobrze przygotować jamę ustną do planowanej ciąży. Może brzmi dla niektórych osób to dziwnie, ale warto do ciąży przygotować także wnętrze buzi przyszłej mamy. To oznacza między innymi: wyleczyć ubytki próchnicowe, usunąć kamień nazębny, zabezpieczyć zęby przed działaniem szkodliwych bakterii oraz wskazać odpowiednie środki do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Niestety, najczęściej to dopiero wielki ból zęba sprawia, że kobieta w ciąży odwiedza stomatologa.

Niektóre panie myślą, że leczenie u stomatologa może zaszkodzić dziecku w brzuchu. To nieprawda, a nawet więcej – wielką krzywdę noszonemu dziecku może przynieść próchnica mamy. Wg różnych obserwacji medycznych można się na przykład dowiedzieć, że kobiety ciężarne z próchnicą częściej mają problemy z przedwczesnymi porodami, a masa urodzeniowa takich noworodków jest niższa.
Pamiętajcie, że stomatologia w naszych czasach oferuje kobietom ciężarnym skuteczne i bezpieczne metody leczenia. Ale uwaga! Stomatolog musi koniecznie wiedzieć o ciąży, gdyż tylko wtedy może dobrać właściwe leki znieczulające.

Nie ma też specjalnych przeciwwskazań przed różnymi zabiegami stomatologicznymi. U kobiet w ciąży można przeprowadzać najpowszechniejsze leczenie ubytków zębowych, wykorzystać znieczulenie miejscowe (ale bez leków obkurczających naczynia krwionośne), jak też można wykorzystywać typowe preparaty stosowane do wypełnień.

Bardziej problematyczne może okazać się leczenie kanałowe, które wymaga wykonania zdjęcia rentgenowskiego. Zdjęcie RTG u ciężarnych pań wykonuje się zazwyczaj w wyjątkowych sytuacjach, gdy korzyści z niego wynikające są większe, niż potencjalne ryzyko uszkodzenia płodu. W takiej sytuacji brzuch ciężarnej kobiety okrywa się specjalnym, ochronnym fartuchem, który ogranicza promieniowanie skierowane na płód.

Stomatolodzy starają się także unikać ekstrakcji zębów, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, chyba że istnieje nagła konieczność.

Niewskazane u kobiet w ciąży jest także przeprowadzenie zabiegów protetycznych i estetycznych (wybielanie, wszczepianie implantów, zakładanie licówek). Głównie chodzi o znieczulenie, a do niektórych z tych zabiegów dochodzi spora dawka stresu, którego lepiej unikać w ciąży.

Pamiętajmy, że stan zdrowia jamy ustnej ważny jest tak dla młodej mamy, jak i dla jej maluszka w brzuchu.

29 listopada 2018

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)