Licówki mają bardzo szerokie zastosowanie w stomatologii estetycznej. Dzięki nim możemy uzupełnić ułamany lub ukruszony ząb, zmienić wygląd zniekształconego zęba, uzupełnić przerwę między zębami lub zamaskować trudne do usunięcia przebarwienia. Jest to proste, bezbolesne i stosunkowo trwałe rozwiązanie. Niestety są też przeciwwskazania do stosowania licówek.
Przed zabiegiem nałożenia licówki konieczne jest wyleczenie wszystkich ubytków próchnicowych oraz usunięcie kamienia nazębnego. Jeśli licówki mają być założone na większą liczbę zębów warto rozważyć ich wcześniejsze wybielanie. Dzięki temu można będzie dobrać jaśniejszy odcień porcelany. Po tych zabiegach można przejść do zakładania licówek.
Na początku stomatolog lekko szlifuje zęby, na których mają się znaleźć licówki. Kolejny krok to pobranie wycisku protetycznego. Wycisk taki wysyłamy jest do laboratorium, gdzie technik wykonuje idealnie dopasowany do kształtu zęba płatek porcelany, który później zostanie przyklejony przez stomatologa do przedniej powierzchni zęba.
Przeciwwskazania do licówek
Niestety licówki nie zawsze można założyć. Przeciwwskazaniami są:
- Wady zgryzu
- Zbyt małe i krótkie zęby (gdy ich powierzchnia jest zbyt mała, aby zapewnić właściwe umocowanie licówki)
- Nieleczony bruksizm (zgrzytanie zębami)
- Braki zębowe w odcinkach bocznych uzębienia
- Szkodliwe nawyki (obgryzanie paznokci, podgryzanie długopisów)
- Niewystarczająca higiena jamy ustnej
- Zęby bardzo zniszczone, z rozległymi wypełnieniami
- Koniec listy zamyka niewyleczona próchnica
Zalecenia po zabiegu
- Przez kilkanaście godzin po zamocowaniu licówki należy unikać mocno barwiących napojów i pokarmów, które mogłyby spowodować lekkie odbarwienia na obszarze przejścia między szkliwem a licówką.
- Podobnie sprawa dotyczy gryzienia bardzo twardych pokarmów. Przez kilkanaście godzin po założeniu licówek rezygnujemy z twardych pokarmów.
- Niezwykle istotną sprawą jest zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej.
Czyli standardowo przypominamy: zęby należy myć co najmniej 2 razy dziennie przez 2-3 minuty, z wykorzystaniem szczoteczki o miękkim włosiu oraz pasty o odpowiednim stężeniu fluoru. Codzienną higienę trzeba uzupełnić o nitkowanie przestrzeni między zębami i stosowanie specjalnych płynów do płukania ust. Konieczne są również profilaktyczne wizyty u stomatologa przynajmniej 2 razy w roku.