Tak tak, dobrze widzisz – choroby, tu użyta jest liczba mnoga. Sporo osób słysząc „choroba zębów” na myśli ma tylko próchnicę zębów. Tymczasem nie tylko ona grasuje w paszczy ;-)
Polacy do stomatologa zazwyczaj chodzą, gdy już ząb boli. Takie jest postrzeganie naszej profilaktyki jamy ustnej związanej z przeglądami uzębienia u lekarza. Temat profilaktyki kończy się na myciu zębów.
Z tego wynika właśnie alarmujący stan różnych ankiet i badań. Wskazują one, że próchnica zębów dotyczy powyżej 90% naszego społeczeństwa! Od tego można aż dostać gęsiej skórki…
Próchnica zębów
Próchnica wywoływana jest przez bytujące w jamie ustnej bakterie. Normlanie nic one wielkiego nie zrobią, lecz wskutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej oraz błędów żywieniowych bakterie mogą działać, czyli psuć zęby. Efektem ich metabolizmu są kwasy, a one niszczą szkliwo zębów, które jest naturalną barierą ochronną dla naszych zębów. następnie bakterie wnikają w głąb tkanek zęba oraz niszczą także i je.
Próchnica na początku wygląda na niewielkie ubytki, ale z czasem ubytki zębów się powiększają i zaczyna boleć, coraz mocniej i mocniej, a do tego śmierdzieć tak, że człowiek boi się otwierać usta przy innych. Brzydki wygląd i straszny smród to są społeczne konsekwencje tej choroby. Niestety jeszcze jest sporo osób, które noszą w sobie strach przed odwiedzinami w gabinecie, wybierając swego rodzaju alienację społeczną.
Istnieje coś takiego jak dentofobia, tu więcej o tym piszemy:
blaskusmiechu.pl/dentofobia/
Nadwrażliwość zębów
To zupełnie inny rodzaj dolegliwości zębów. Objawia się on nagłym i przeszywającym bólem podczas spożywania niektórych produktów. W szczególności zimnych, gorących, słodkich i kwaśnych pokarmów. Nadwrażliwość zębów wg różnych szacunków w Polsce dotyczy około 30% osób. Bezpośrednią przyczyną nadwrażliwości zębów jest odsłonięta zębina, czyli silnie unerwiona tkanka znajdująca się pod szkliwem. Wbrew różnym stereotypom nadwrażliwość zębów nie przejdzie sama. Podobnie jak i inne choroby zębów, musi być leczona. A zwłaszcza jeśli odsłonięcie zębiny jest spowodowane bruksizmem lub chorobami przyzębia.
O bruksiźmie tu piszemy:
blaskusmiechu.pl/bruksizm-zgrzytanie-zebami/
Kwasowa erozja szkliwa
Różne światowe opracowania wskazują, że tą przypadłość cierpi około 30-40% ludzi na świecie. Niestety liczba ta z roku na rok wzrasta. Kwasowa erozja szkliwa jest efektem oddziaływania na szkliwo zębów kwasów zawartych w pokarmie. Oczywiście kwasy znajdują się w różnych produktach i z części z nich nie należy rezygnować. Przykładowo z owoców lub warzyw. Ale w zupełności możemy odstawić na bok kolorowe i gazowane napoje, słodycze czy też słone przekąski.
Choroby zębów spowodowane próchnicą
Są też schorzenia wynikające z postępującej próchnicy zębów:
- Zapalenie miazgi – objawia się bardzo silnym bólem oraz obrzękiem dziąsła.
- Zgorzel zęba – to efekt nieleczonego zapalenia miazgi, którego następstwem jest martwica miazgi i jej rozkład przez bakterie beztlenowe.
- Ropień – to skutek działania bakterii kolonizujących tkankę, rozwija się 1-2 dni i jest bardzo bolesny.
Na koniec tylko przypomnimy, że choroby zębów to nie jest jedyny efekt działania bakterii próchnicznych. Odpowiedzialne są one również za zmiany w sercu, nerkach, płucach i innych organach ciała.