Ból zęba potrafi nas zaskoczyć, a czas, który pozostał do wizyty u stomatologa jakoś trzeba przeżyć. Dla tych, którzy cenią sobie naturalne sposoby polecamy w takich sytuacjach czosnek.
W czosnku znajdziemy olejki eteryczne oraz lotne i organiczne związki siarkowe, czyli allinę i skordyninę A i B. Charakterystyczny zapach, jak też i zdrowotne właściwości czosnku pojawiają się po zmiażdżeniu ząbka, a zawdzięczamy je przejściu alliny w allicynę. Działanie allicyny jest bardzo silne, ponoć wystarczą 3 minuty, aby sok z czosnku zniszczył kolonię bakterii w warunkach in vitro.
W czosnku właściwości zdrowotne są obecne dzięki zawartości flawonoidów, witamin z grupy B, witaminy C, potasu, żelaza i magnezu. W czosnku znajdują się też naturalne antyoksydanty, a czosnek ma właściwości przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe. Czosnek pospolity działa jak antybiotyk. Ząbki czosnku zawierają duże stężenie siarki, flawonoidów oraz selenu. Wiele wskazuje na to, że siarczki selenu blokują uszkodzenia w DNA komórek i pobudzają naprawę uszkodzonego kwasu nukleinowego. Z kolei flawonoidy to związki roślinne o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych.
Wielu lekarzy twierdzi, że już jeden ząbek czosnku jedzony codziennie ma nieoceniony wpływ na zdrowie człowieka. Pozostanie tylko kwestia pozbycia się przykrej woni.
Skoro czosnek jest wspaniałym naturalnym antybiotykiem, to zapewne domyślasz się jak może pomóc zjedzenie ząbka tej rośliny. Czosnek potrafi zwalczyć nawet najbardziej szkodliwe bakterie, w tym gronkowca lub paciorkowca. Jednocześnie, co potwierdzono badaniami, w odróżnieniu od antybiotyków chemicznych, siarczki nie niszczą naturalnej flory bakteryjnej organizmu.
Dominującą większość dolegliwości bólowych zębów wywołują bakterie bytujące w jamie ustnej. Dlatego można rozgnieść czosnek, poczekać około 10 minut i przyłożyć go do bolącego zęba lub też wypić miksturę składającą się z ciepłego mleka i 3-4 przeciśniętych przez praskę ząbków czosnku, pamiętając, aby mikstura postała najpierw około 10 minut, a w trakcie picia należy lekko płukać jamę ustną. Jeśli ból zęba pojawił się w nocy, powinno to pomóc złagodzić dolegliwości oraz spokojnie usnąć. Rano trzeba oczywiście udać się do dentysty.
Pamiętajmy, że ból zęba to sygnał, że dzieje się coś niedobrego. W takich sytuacjach nie wolno zwlekać z wizytą u stomatologa. Dostępne bez recepty środki przeciwbólowe pomogą złagodzić dolegliwości, ale nie usuną ich przyczyny.
Ja dużo jadłam i także przykładałam, po troszku w ciągu dnia, tak przez cały dzień w sumie skubałam ale i przykładałam. I po jednej dobie już czułam różnicę. Gorzej było pójść potem do mojego stomatologa, niestety czosnek śmierdzi…
Stosowałem, trochę pomaga, ale nie na długo, no i problem nie znika.