Szczoteczka soniczna to stosunkowo nowy produkt. Wyróżnia się ona bardzo wysoką skutecznością w oczyszczaniu zębów. Na skalę światową szczoteczki soniczne zaczęto wywarzać dopiero od 1992 roku. Wtedy to w USA opracowano mechanizm, który został dopuszczony do użytku przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).
Pomimo niewątpliwej zalety jaką jest dobre czyszczenie zębów, szczoteczki te mogą stanowić zagrożenie dla niektórych osób.
Jak działa szczoteczka soniczna?
Mechanizm działania szczoteczki sonicznej jest dość niezwykły, ponieważ opiera się na emitowaniu drgań oraz fal dźwiękowych. Szczoteczka w swojej głowicy posiada miniaturowy generator, który emituje fale dźwiękowe o ściśle określonym natężeniu. To wprawia włosie szczoteczki w ruch, a te oczyszczają zęby o wiele bardziej efektywnie niż nawet szczoteczka elektryczna. Szczoteczka manualna zostaje wręcz zdyskwalifikowana.
Skuteczność działania szczoteczek sonicznych została potwierdzona w wyniku badań naukowych. Udowodniono między innymi, że szczoteczka elektryczna wykonuje około 8 tysięcy ruchów obrotowych na minutę, natomiast szczoteczka soniczna wykonuje około 30 tysięcy ruchów na minutę (bywają modele o 40 tysiącach). Poza tym są to ruchy wymiatająco-pulsacyjne, które wykazują znacznie większą skuteczność w oczyszczaniu zębów niż zwykłe ruchy obrotowe. Badania potwierdziły także, że szczoteczka soniczna usuwa aż do 6 razy więcej płytki nazębnej niż jej szczoteczka elektryczna.
Czy szczoteczka soniczna jest bezpieczna?
Większość osób, które zastanawia się nad zakupem szczoteczki sonicznej najpierw myśli o jej skuteczności, a zaraz potem pada drugie ważne pytanie: czy jest ona bezpieczna? Zapewne wynika to z braku powszechności tych szczoteczek w naszym kraju.
Opierając się na szeregu przeprowadzonych badań klinicznych można potwierdzić, że szczoteczki soniczne cechują się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa. Emitowane fale dźwiękowe nie szkodzą ludzkiemu organizmowi.
A co jeśli chodzi o szkliwo zębów?
W przypadku osób ze zdrowym szkliwem nie ma zagrożeń związanych z ewentualnymi uszkodzeniami szkliwa lub podrażnieniami dziąseł. Jednakże osoby z otwartymi szyjkami lub plombami przy szyjkach powinny uważać, wg nas nie jest wskazane, aby korzystały one ze szczoteczek sonicznych.
Wynika to z ruchu jaki wykonuje włosie, jest on poziomy i do tego intensywny. Czyli ruch ten jest znacznie bardziej niebezpieczny dla szkliwa, niż ruch zwykłej szczoteczki elektrycznej, który jest ruchem deliktaniejszym i obrotowym.
Należy pamiętać o delikatnym przykładaniu do powierzchni zębów. Bez problemu mogą z nich korzystać dzieci oraz osoby niepełnosprawne. Szczoteczki nie uszkadzają wypełnień zębów, a usuwają przy tym powierzchowne przebarwienia. Dodatkowo redukują powstawanie kamienia nazębnego oraz czyszczą przestrzenie między zębami.
Wady szczoteczki sonicznej
Niektórzy mawiają, że ma jedną wadę – jest nią cena ;-) Jednakże nie jest to prawdą, ponieważ ceny rozpoczynają się poniżej 100 zł, choć sięgają nawet i do tysiąca.
Wadą, jeśli tak można powiedzieć, jest niebezpieczeństwo o którym wyżej napisaliśmy. Chodzi o zagrożenie dla szkliwa u osób, które posiadają delikatne szkliwo, uszkodzone, plomby przy szyjkach lub odkryte szyjki zębowe.
Także wyboru należy dokonywać rozważnie!