Toaleta jamy ustnej ma bardzo duże znaczenie w przypadku osób niesamodzielnych. Jej brak może przyczynić się do powstawania poważnych dolegliwości, a w przypadku osoby obłożenie chorej trudno o wizytę w gabinecie stomatologicznym.
Jeżeli jest taka możliwość, toaleta jamy ustnej powinna być wykonywana po każdym posiłku chorego. Dzięki temu unikamy wielu problemów zdrowotnych i konieczności interwencji u stomatologa. Pamiętajcie, że stare mądre porzekadło głosi: lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Instrukcja higieny jamy ustnej osoby leżącej
Niesamodzielna osoba leżąca, która nie może zadbać o higienę jamy ustnej, wymaga asysty ze strony opiekuna. Dlatego jako taki opiekun powinniśmy pamiętać o ważnych aspektach tej czynności.
Pierwszy krok to odpowiednie przygotowania. Należy nie tylko zabrać wszystkie potrzebne rzeczy służące do mycia zębów i mieć je pod ręką, ale również należy zabezpieczyć odzież i pościel, by ich nie zabrudzić.
Czynności higieniczne należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych. Dodatkowo, jeśli osoba, którą się opiekujemy ma infekcje, zaleca się zastosować maseczkę ochronną.
Przed rozpoczęciem mycia zębów należy poinformować o tym osobę raz w miarę możliwości uzyskać jej zgodę.
Mycie zębów osoby leżącej
Sposób mycia zębów u osoby leżącej zależy od tego, czy ma ona własne zęby czy też stosuje protezę zębową.
→ Jeżeli osoba ma własne zęby myj je z użyciem szczoteczki z pastą przez co najmniej 2 minuty, czyli standardowo.
Zwróć też uwagę na przestrzenie między zębami. Możesz też zastosować szczoteczki międzyzębowe i nici dentystyczne.
Następnie podaj osobie kubek z wodą do wypłukania jamy ustnej oraz miskę, do której wypluje wodę.
Po wypłukaniu ust wodą możesz zastosować dodatkowo płyn do płukania jamy ustnej.
Warto sięgnąć po płukanki bez alkoholu. Jest rzeczą udowodnioną, że alkohol stosowany przez dłuższy czas na tkanki działa macerująco, podrażniająco – jednym słowem szkodliwie.
Regularne stosowanie płukanki z alkoholem powoduje również wyjaławianie jamy ustnej poprzez utratę bariery ochronnej. Takie preparaty są wysoce aseptyczne, zabijają bakterie będące częścią fizjologicznej flory jamy ustnej odpowiadające między innymi za ciśnienie krwi lub odpowiadające za ochronę układu pokarmowego.
→ Jeżeli osoba ma protezę zębową poproś osobę o wyjęcie jej z jamy ustnej albo wyjmij ją samodzielnie.
Umyj protezę zębową za pomocą przeznaczonych do tego celu środków, może to być specjalna pasta lub tabletka musująca.
→ Jeżeli osoba ma część własnych zębów, umyj je. Oczyść też język. Podaj wodę do płukania ust z miską do jej wyplucia Możesz zastosować płyn do płukania jamy ustnej.
Umyj protezę i delikatnie zamocuj ją z powrotem w buzi chorego.
→ Jeżeli osoba nie ma własnych zębów i nie ma protezy to umyj dziąsła za pomocą gazika lub nakładki na palec. Podaj osobie wodę do wypłukania jamy ustnej lub płyn do płukania ust z miską.
Mycie zębów osobie nieprzytomnej
Jeśli osoba leżąca jest nieprzytomna, do usuwania wody z jamy ustnej należy stosować ssak medyczny.
Dokładne zasady higieny jamy ustnej warto także omówić ze specjalistą, zwłaszcza gdy osoba leżąca ma różne dolegliwości jak suchość w ustach, grzybica, rany, owrzodzenia nowotworowe.
Dostępne są też gotowe zestawy do mycia. Prezentujemy przykładowy, który posiada szczoteczkę z odsysaniem, płyn do płukania i żel nawilżające z gąbeczką.