Trzaski w szczęce

szczeka-facetStaw skroniowo-żuchwowy nim zacznie chorować na dobre wysyła do nas ostrzeżenia w postaci trzasków, przeskakiwania i kłopotów podczas otwierania ust. Tych objawów nie wolno lekceważyć.

Staw skroniowo-żuchwowy to jedyne ruchome połączenie w obrębie czaszki. Łączy ono kość skroniową z żuchwą.
Musimy zdawać sobie sprawę, że jest on najbardziej obciążony ze wszystkich stawów w ludzkim organizmie.
Pracuje podczas mówienia, jedzenia, śmiechu, śpiewania, żucia…
Ze względu na nieustającą pracę jest on narażony na rozmaite dolegliwości.

Niestety, schorzenia te są przez wiele osób bagatelizowane bo przecież nic nie boli, są to tylko trzaski lub przeskakiwania podczas otwierania i zamykania ust.
Z biegiem czasu dochodzi jednak do bólu w okolicy kręgosłupa, mostka, pojawia się ból przypominający ból zawałowy, ból głowy.
W takich przypadkach trzeba pilnie skontaktować się ze stomatologiem, laryngologiem czy neurologiem.

Leczenie stomatologiczne jest skuteczne jeśli przyczyną dolegliwości stawów są braki zębowe, nawykowe jedzenie po jednej stronie, zgrzytanie lub zaciskanie zębów, bruksizm najczęściej na tle nerwowym.
Stomatolog ustala wtedy sposób leczenia, uzupełnienie brakujących zębów, leczenie ortodontyczne lub szynę relaksacyjną, którą zakłada się na noc.

Przyczyną schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych mogą być powikłania chorób laryngologicznych, zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa, zapalenie nerwu trójdzielnego, a nawet nowotworów.

Aby potwierdzić lub wykluczyć podejrzenia potrzebne jest przeprowadzenie szeregu badań: od wywiadu lekarskiego, przez badanie manualne stawów aż po zdjęcia RTG i pantomograficzne.

Od przyczyn dolegliwości uzależniony jest sposób leczenia. Może to być terapia protetyczna lub ortodontyczna ale także fizjoterapia (leczenie ciepłem, zimnem lub laserem) oraz ćwiczenia zmniejszające stres.

Ostatnie badania wskazują jednoznacznie, że bardzo dużą rolę odgrywa stres i zmęczenie. Tego niestety nam nie brakuje.

12 września 2016

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)