Zęby mleczne – mity i fakty

Zęby mleczne jak powszechnie wiadomo to nasz pierwszy komplet uzębienia. W pewnym momencie zaczyna się proces ich wypadania i zastępowania przez zęby stałe. Jako dzieci posiadamy 20 zębów mlecznych – po 10 w szczęce i żuchwie. Czasami spotykamy się z dziwnymi opiniami dotyczącymi pierwszych zębów, dlatego poniżej kilka wyjaśnień.

Jeśli dziecko do 6-tego miesiąca życia nie ma żadnego zęba mlecznego należy udać się do stomatologa.
To jest tak zwany mit, ponieważ wyrzynanie zębów mlecznych to kwestia indywidualna. Wpływają na nią predyspozycje genetyczne, uwarunkowania osobnicze, a nawet i stan zdrowia zębów matki.
Ogólnie uważa się, że u większości dzieci proces ząbkowania rozpoczyna się około 6-tego miesiąca życia, ale nie powinniśmy się martwić, jeśli zęby mleczne pojawią się u dziecka wcześniej (nawet u 3 miesięcznego) lub później (około 10 miesięcznego). Do dentysty należy udać się jeśli pierwsze ząbki nie pojawią się po upływie około pierwszego roku życia.

Do pielęgnacji zębów mlecznych należy stosować specjalne pasty

To fakt. Niestety czasami rodzice myją ząbki maluszków pastą do zębów dla dorosłych. Bywa, że używają pasty wybielające, a to jest dość poważny błąd. Zęby mleczne należy myć przy użyciu specjalnych past dla dzieci. Zawierają one wszystkie składniki w odpowiednich ilościach. Nie posiadają środków ściernych, tak jak pasty dla dorosłych. W pastach dla dorosłych stężenie fluoru jest o wiele wyższe, a nadmiar tego pierwiastka może prowadzić do choroby, zwanej fluorozą. W sklepach znaleźć można też nabyć pasty dla dzieci bez fluoru, a z działającym przeciwpróchnicowo ksylitolem oraz substancjami smakowymi, które zachęcą dziecko do mycia zębów.
Ogólnie zalecamy aby na początku nie używać past zawierających fluor. Warto przemywać dziąseł w czasie ząbkowania rumiankiem.

Zęby mleczne nie warto leczyć, bo przecież i tak wypadną

To mit i to dość powszechny. Próchnica to choroba zakaźna, która wywoływana jest przez bakterie. Jeśli rozwinie się ona na choćby jednym ząbku, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że szybko rozprzestrzeni się na pozostałe zęby.
Kolejna sprawa to nieleczona próchnica zębów mlecznych doprowadzi do ich usunięcia, a brak choćby jednego mleczaka może powodować rozwój wad zgryzu, problemy z prawidłową artykulacją głosek czy trudności z rozwojem nawyku żucia pokarmów.
Próchnica, która rozwija się na zębach mlecznych może następnie zaatakować pierwsze zęby stałe. I mamy zapewnione kłopoty. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Przecież zęby mają nam służyć przez całe życie.

Dieta dziecka ma wpływ na stan zdrowia jego zębów mlecznych

To jest fakt. Dla zdrowia zębów mlecznych warto podawać do jedzenia dziecku dużo warzyw (marchew, papryka, brokuły, seler naciowy), owoców (truskawki, jabłka, kiwi), a także mleka i jego przetworów, chudego mięsa i ryb. Pokarmy te zawierają w swoim składzie mnóstwo potrzebnych witamin i mikroelementów, kwasy tłuszczowe Omega-3, a także niezbędny dla prawidłowego rozwoju zębów oraz kości wapń. Natomiast do picia zamiast kolorowych napojów gazowanych najlepiej podawać dziecku wodę mineralną, herbatki ziołowe i rozcieńczone soki owocowe.

I nie dajemy maluchom niczego do podjadania w nocy. W nocy nie umyjemy ząbków, a to czas, gdy spada produkcja śliny, która pomaga w oczyszczaniu zębów. Jeśli jesteśmy zmuszeni nakarmić maluszka dajmy mu potem wodę do picia, aby przepłukać buzię.

6 listopada 2018 , komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)

Jedna myśl nt. „Zęby mleczne – mity i fakty”

  1. Pięknie dziękuję! Wspaniałe porady dla przyszłej mamy, wykorzystam wszystkie :-)