Co za dużo do niezdrowo #2 – Szczotkowanie zębów

Rozbrajamy kolejny temat, dzisiaj padło na szorowanie zębów.
Brrrrr, na samo określenie można dostać gęsiej skórki…

Solidne mycie zębów to takie konkretne, prawda? Trzeba całkiem sporo siły w to włożyć, wtedy będzie dobrze zrobiona praca. Nic bardziej mylnego. Zęby mimo, że twarde, ale potrzebują czułości.

Może kojarzysz temat kropli drążącej skałę? Jedna kropla spadająca na skałę nic nie zrobi, tysiąc też nic, ale tysiąc tysięcy już zacznie ją delikatnie rzeźbić, aż w końcu po kolejnych tysiącach tysięcy będzie dziura.

Podobnie jest z myciem zębów. Jeśli szorujesz zęby to po kilku setkach takich myć będziesz mieć bardzo duży problem w postaci zdartego szkliwa.
A jeśli do tego dołączysz jednolite ruchy lewo-prawo, wtedy pojawią się tak zwane wręby, takie rowki. Ale te rowki to nic dobrego, bo sprawiają ból, ponieważ jest to zdarta osłona zęba i bodźce zewnętrzne łatwiej drażnią zębinę.
Na początku będzie to nadwrażliwość, a potem już nie da się zębów myć i potrzebne będą odwiedziny w gabinecie stomatologicznym.

Twarda szczoteczka także nie jest wskazana. Wystarczy w zupełności taka o średniej twardości, a bywa, że przez niektóre osoby musi być używana tylko miękka, bo tak delikatne zęby mają. Twardą szczoteczkę można dość łatwo zedrzeć szkliwo.

Kolejna rzecz to wymiana szczoteczki. Po dłuższym używaniu włosie traci swoje właściwości, jest wykrzywione i także może mieć wpływ na uszkodzenie mechaniczne zębów.

Czas mycia zębów także może mieć negatywny wpływ na zęby, ponieważ nadmierne długotrwałe szczotkowanie także będzie sprzyjało zdzieraniu szkliwa. 2 minuty wystarczą.

Podsumowując:

– Warto znać techniki szczotkowania zębów, tu pomocą służy higienistka.

– Możesz włączyć zegarek, albo użyć poręcznej klepsydry w celu odmierzenia dwóch minut na szczotkowanie.

– Nie dociskaj mocno szczoteczki.

– Używaj średniej lub miękkiej szczoteczki.

– Jeśli chcesz kupić elektryczną szczoteczkę to rozejrzyj się za taką z czujnikiem nacisku.

– Nie szczotkuj zębów co najmniej 15 minut od zjedzenia kwaśnych owoców lub wypiciu takiego soku.

Dzięki stosowaniu się do tych zasad unikniesz sytuacji z obrazka obok.

23 stycznia 2023

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)