Nie tylko w domu powinniśmy dbać o higienę jamy ustnej. Jeśli nasze dzieci w przedszkolu spożywają posiłki, powinny mieć tam możliwość mycia zębów, ponieważ o zęby dbamy kompleksowo, a nie „od święta”.
Zęby mleczne są bardzo ważne, ponieważ to właśnie one szykują miejsce pod zęby stałe. Dlatego konieczne jest dbanie o nie. Bardzo istotny jest okres wypadania „mleczaków” przypadający na okres przedszkolny i wczesnoszkolny.
W przedszkolach mycie zębów nie jest obowiązkowe, ale warto o to zadbać. Jeśli w Waszym przedszkolu nie jest ono obligatoryjne warto wymóc obowiązek regularnego mycia zębów oraz zapewnienia im przy tej czynności pomocy wychowawcy. W ten sposób dziecko utrwala prawidłowe nawyki wyniesione z domu. Dodatkowym atutem jest przełamanie barier u dziecka, jeśli takie posiada, ponieważ w grupie pracuje się raźniej oraz jest to czynność codziennie powielana przez wszystkich rówieśników, a więc dziecko nie chce odstawać od grupy.
Warto pamiętać, że ze względu na niepełną mineralizację zęby mleczne są znacznie bardziej narażone na próchnicę, przez co wymagają szczególnej troski. To także jest ważny argument, aby dziecko w przedszkolu miało możliwość umycia zębów po jedzeniu. W innym wypadku resztki pokarmu pozostają w przestrzeniach międzyzębnych, a gdy ma to miejsce przez dłuższy czas jest to prosta droga do próchnicy.
Jak powinno wyglądać mycie zębów w przedszkolu?
Wystarczy przygotować odpowiednio łazienkę w przedszkolu i przestrzegać kilku zasad:
1. Jednocześnie korzystać z jednej umywalki może maksymalnie trójka dzieci.
2. Szczoteczki powinny być dobrze oznaczone, aby dzieci ich nie myliły. Dobrze, jeśli to wychowawca rozdzielałby szczoteczki przed myciem.
3. Także wychowawca powinien nakładać pastę do zębów. Należy także sprawdzić, czy pasta do zębów posiada odpowiednie stężenie fluoru.
4. Wychowawca zaprasza dzieci na szczotkowanie nigdy nie robiąc wyjątków.
5. Szczoteczki mogą być przechowywane wspólnie, lecz nie powinny stykać się główkami. Jeśli są wkładane do wspólnych pojemników należy zadbać, aby miały dostęp powietrza, który umożliwia wysychanie szczoteczki. W sklepach można dostać odpowiednie nakładki z otworkami.
Warto podkreślić, że rola wychowawcy jest tu bardzo ważna, a obrazek z tego wpisu ilustruje sytuację nie wskazaną! :-)