Nici dentystyczne woskowane

Stosowanie nici dentystycznych to jeden z warunków zachowania zdrowia, jak również urody zębów. W sklepach i aptekach dostępnych jest wiele rodzajów nici przeznaczonych do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Jednymi z popularniejszych są nici woskowane.

Powszechne jest twierdzenie, że do efektywnego oczyszczenia zębów wystarczy ich dokładne wyszczotkowanie po każdym posiłku. Niestety to nie jest wszystko. Badania naukowe udowadniają, że samo szczotkowanie usuwa część płytki nazębnej – około 40%. Natomiast trudno dostępne przestrzenie między zębami zostają przy tym nietknięte. Gromadząca się tam płytka nazębna z czasem twardnieje, a następnie przekształca się w kamień nazębny. To już prosta droga do próchnicy oraz chorób dziąseł. Dlatego właśnie nitkowanie zębów powinno wejść wszystkim w nawyk.

W drogeriach i aptekach znaleźć można wiele rodzajów nici dentystycznych: o rozmaitej szerokości, z dodatkiem fluoru, są nawet smakowe. Jednak to nici woskowane cieszą się największą popularnością. Powodów jest kilka.

Jak sama nazwa wskazuje, nici woskowane są pokryte specjalnym woskiem. To sprawia, że ich powierzchnia staje się bardziej gładka i łatwiej wsunąć ją w szczeliny między zębami. Czyli są wygodniejsze w użytkowaniu. To jest bardzo ważne szczególnie dla osób, których zęby są ze sobą ciasno umiejscowione.

Niektóre osoby twierdzą, że nici woskowane są bardziej wytrzymałe na rozciąganie i ewentualne zahaczenia o ostre krawędzie zębów. Trudno jednoznacznie to potwierdzić, tu pozostaje samemu sprawdzić testując różne rodzaje nici i dopiero po ich użyciu wybrać najbardziej nam odpowiadające. Jednakże pamiętajcie, że o wiele ważniejsze od rodzaju nici jest to, aby w ogóle zacząć ich używać! :-)

Codzienne oczyszczenie przestrzeni między zębami jest zazwyczaj zaniedbywane, tymczasem jest to bardzo ważne. Chroni przed chorobami dziąseł, nieświeżym oddechem oraz zapobiega powstawaniu próchnicy zębów. Dlatego tym małym wpisem przypominamy o niciach dentystycznych i potrzebie ich stosowania.

29 września 2017 komentarze 2

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)

2 myśli nt. „Nici dentystyczne woskowane”