Olej kokosowy i próchnica zębów

Tubylcy z ciepłych regionów naszej planety od dawien dawna używają oleju kokosowego do higieny jamy ustnej. Ludzie z cywilizacji zachodniej przez długi czas uważali to za ludowe przesądy. No bo przecież jak olej kokosowy miałby przeciwdziałać próchnicy, ograniczać krwawienie dziąseł, zapobiegać nieprzyjemnego zapachowi z ust, a może jeszcze wzmacniać szkliwo?

Badania nad olejami prowadzone są już od wielu lat. Naukowcy z uniwersytetu w Bangkoku opublikowali w 2011 roku wyniki badań nad wpływem różnego rodzaju olejów na bakterie. Sprawdzali także Streptococcus mutans, a to właśnie one są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy zębów. Naukowcy zauważyli niezwykłą rzecz – ze wszystkich badanych olejów to olej kokosowy ma największe działanie bakteriobójcze. Tak więc nasuwa się wniosek, że stosowanie oleju kokosowego jako dodatkowego środka do higieny jamy ustnej, może być całkiem dobrym domowym sposobem na zapobieganie próchnicy.

W 2012 roku naukowcy z Irlandii potwierdzili, że olej kokosowy to naturalny antybiotyk, który skutecznie walczy nie tylko z Streptococcus mutans, ale także z drożdżakiem Candida albicans.
Systematycznie w sprzedaży pojawiają się produkty do higieny jamy ustnej zawierające olej kokosowy. Są to nie tylko pasty, lecz także płukanki do ust.

7 czerwca 2019

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)