Pacjent implantologiczny oczami higienistki stomatologicznej

Implantologia to dział stomatologii, który rozwija się w niesamowitym tempie. Coraz częściej spotykamy się z pacjentami implantologicznymi. Dlatego postanowiłyśmy zebrać w całość porady dotyczące higieny jamy ustnej u posiadaczy implantów.

Zapalenie tkanek wokół implantu

To najczęstszy problem pacjentów implantologicznych. Co ważne jest to główny powód niepowodzenia leczenia. Lekceważenie i nieleczenie zapalenia tkanek wokół implantu może doprowadzić do utraty implantu.

W dominującej ilości przypadków zapalenie wywołane jest przez bakterie. Dlatego prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa!
Ale należy też pamiętać o monitorowaniu stanu jamy ustnej – zmiany związane ze stanem tkanek powinny zostać wcześnie zauważone. Wówczas mamy bardzo duże szanse wyleczenia.

Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje zapaleń tkanek wokół implantów. Ogólnie mówiąc chodzi o różnicę w postępie destrukcji tkanek. Pierwszy rodzaj obejmuje tylko tkanki miękkie otaczające wszczep, natomiast drugi oznacza także destrukcję tkanek kostnych wokół implantu. Zapalenie samych tkanek miękkich jest procesem odwracalnym, natomiast jeśli chodzi o tkanki kostne już nie.

Badanie pacjenta z implantem

Zapewne logiczne będzie, jeśli napiszemy, że należy ze szczególną dokładnością badać okolice wszczepów. Powinna nas zaniepokoić ruchomość prac osadzonych na implantach. Należy również zwrócić uwagę na krwawienie z kieszonki dziąsłowej oraz głębokość samej kieszonki. Warto też zwrócić większą uwagę na płytkę nazębną.

Zalecenia higienizacyjne

Szczotkowanie i pasta do zębów

Pierwszym i najważniejszym zaleceniem dla pacjenta z implantem jest po prostu mycie zębów po każdym posiłku. Jeśli taka osoba nie ma możliwości wyszczotkowania zębów powinna przepłukać buzię czystą wodą.
Warto wspomnieć, że pacjent posiadający implanty powinien używać specjalnych szczoteczek – manualnych bądź elektrycznych. Polecamy bardzo miękkie końcówki. Najlepiej, aby sama szczotka elektryczna miała do wyboru tryb „sensitive” lub podobny.

Dobór pasty do zębów jest także istotny. Polecamy pasty ze wzmocnionym działaniem przeciwbakteryjnym.

Nici dentystyczne i irygator

Te dwa przedmioty są szczególnie godne polecenia pacjentom implantologicznym. Choć nie będę ukrywała – każdy z nas powinien wykorzystywać nici dentystyczne oraz irygator.

Płyn do płukania jamy ustnej

To jest standard, że dla pacjentów implantologicznych poleca się płyny do płukania bez alkoholu. Ale my wszystkim naszym pacjentom polecamy takie płukanki. Powód – alkohol maceruje komórki, czyli niszczy je. Polecamy płyny z chlorkiem cetylopirydyny. Związek ten wykazuje szeroki zakres działania antybakteryjnego zarówno na bakterie Gramm dodatnie, jak też i Gramm ujemne. Poza tym ten rodzaj płynów nie powoduje uciążliwych przebarwień i nie wyjaławia jamy ustnej.
Zaraz po zabiegu implantacji polecane są płyny na bazie chlorheksydyny. Ale tu uwaga – płyny tego typu można stosować jedynie przez dwa tygodnie, nie częściej niż co 3 miesiące.

Na koniec dodam, że pacjent implantologiczny powinien być regularnie poddawany zabiegom higienizacyjnym.

13 lutego 2019

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)