Pomocy, mój ząb ciemnieje!

Jeżeli barwę zmienił tylko jeden ząb, który nie był wcześniej leczony, oznacza to, że w najlepszym wypadku nadaje się on do leczenia kanałowego, a w najgorszym – do usunięcia.

Zęby zmieniają swój kolor pod wpływem słabej higieny jamy ustnej, antybiotyków z grupy tetracyklin czy naturalnie wraz z upływem czasu. Jednakże zmiana zachodzi równocześnie na wielu zębach. Zmiana koloru pojedynczego zęba jest stanem alarmującym i należy jak najszybciej zwrócić się do stomatologa.

Wyjątkową sytuacją jest zmiana barwy martwego zęba, czyli takiego po leczeniu kanałowym.
Taki ząb zmienia kolor właśnie dlatego, że jest martwy. W tym wypadku przebarwienia powstają zwykle w efekcie wnikania w kanaliki zębiny krwi lub barwników pochodzących z materiału wypełniającego kanał zęba po leczeniu endodontycznym. W wyniku krwawienia po urazie ząb może zmienić kolor z białego na żółty, brązowy, sinoszary lub czarny. Natomiast pod wpływem materiałów endodontycznych, które zawierają bar, jod lub srebro, zabarwienie zęba staje się szare, czarne lub pomarańczowo-czerwone.

Niektórzy pacjenci uważają, że przebarwienie martwego zęba jest winą dentysty i świadczy o nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegu. Należy wyjaśnić, że martwe zęby ciemnieją z różną intensywnością – niektóre zachowują jasny kolor przez wiele lat od zakończenia leczenia. To wynika z indywidualnych predyspozycji właściciela uzębienia. U jednych pacjentów proces ciemnienia zęba zachodzi bardzo szybko, u innych trwa bardzo długo.

W przypadku zębów żywych środek wybielający aplikowany jest na powierzchnię zęba, jednakże w przypadku zębów martwych ta metoda rozjaśniania nie daje żadnych rezultatów. Dzieje się tak dlatego, że proces odbarwiania zachodzi wewnątrz zęba i to właśnie tam stomatolog musi umieścić środek wybielający.

Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, a gdy zdrowy ząb zacznie ciemnieć od razu umówmy się na wizytę u dentysty.

26 maja 2017

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)