Jeżeli barwę zmienił tylko jeden ząb, który nie był wcześniej leczony, oznacza to, że w najlepszym wypadku nadaje się on do leczenia kanałowego, a w najgorszym – do usunięcia.
Zęby zmieniają swój kolor pod wpływem słabej higieny jamy ustnej, antybiotyków z grupy tetracyklin czy naturalnie wraz z upływem czasu. Jednakże zmiana zachodzi równocześnie na wielu zębach. Zmiana koloru pojedynczego zęba jest stanem alarmującym i należy jak najszybciej zwrócić się do stomatologa.
Wyjątkową sytuacją jest zmiana barwy martwego zęba, czyli takiego po leczeniu kanałowym.
Taki ząb zmienia kolor właśnie dlatego, że jest martwy. W tym wypadku przebarwienia powstają zwykle w efekcie wnikania w kanaliki zębiny krwi lub barwników pochodzących z materiału wypełniającego kanał zęba po leczeniu endodontycznym. W wyniku krwawienia po urazie ząb może zmienić kolor z białego na żółty, brązowy, sinoszary lub czarny. Natomiast pod wpływem materiałów endodontycznych, które zawierają bar, jod lub srebro, zabarwienie zęba staje się szare, czarne lub pomarańczowo-czerwone.
Niektórzy pacjenci uważają, że przebarwienie martwego zęba jest winą dentysty i świadczy o nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegu. Należy wyjaśnić, że martwe zęby ciemnieją z różną intensywnością – niektóre zachowują jasny kolor przez wiele lat od zakończenia leczenia. To wynika z indywidualnych predyspozycji właściciela uzębienia. U jednych pacjentów proces ciemnienia zęba zachodzi bardzo szybko, u innych trwa bardzo długo.
W przypadku zębów żywych środek wybielający aplikowany jest na powierzchnię zęba, jednakże w przypadku zębów martwych ta metoda rozjaśniania nie daje żadnych rezultatów. Dzieje się tak dlatego, że proces odbarwiania zachodzi wewnątrz zęba i to właśnie tam stomatolog musi umieścić środek wybielający.
Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, a gdy zdrowy ząb zacznie ciemnieć od razu umówmy się na wizytę u dentysty.
Jeśli ciemnieje jeden ząb, który przedtem był jasny, jest to powód do wizyty u dentysty. Przed wizytą należy wykonać RTG. Jeżeli ząb nie był wcześniej leczony kanałowo to może się umartwić. Tak się dzieje przykładowo po urazie, który miał miejsce nawet wiele lat wcześniej, także przy próchnicy głębokiej oraz po leczeniu biologicznym. Często zęby trzonowe były kiedyś wypełniane amalgamatem i to dawało trwałe zasinienie.
Badanie RTG i badanie na żywotność wiele wytłumaczy.
to wszystko logiczne. Ale co zrobić gdy dentysta mówi , że to nic takiego. Natomiast ortodonta zwrócił uwagę, że w prześwietleniu nad zębem jest jakiś cień, i żeby stomatolog się temu przyjrzał. Od pewnego czasu mam wrażenie jak by od dołu ten ząb pękał. Ząb mnie pobolewa. Co z tym zrobić