Rodzaje nici dentystycznych

Obecnie dostępne są przeróżne rodzaje nici. Różnią się materiałem oraz dodatkami, które sprawiają, że nić spełnia potrzeby konkretnego pacjenta.

– Nici dentystyczne woskowane
To uniwersalne nici, które pomagają uzyskać większy poślizg, ułatwiają nitkowanie, zmniejszają ryzyko uszkodzenia brodawek dziąsłowych i zapobiegają strzępieniu się włókien.

– Nici dentystyczne niewoskowane
Te przeznaczone są dla osób ze stłoczeniami zębów ze względu na użycie nylonu i większą wytrzymałość na pękanie.

Taśmy dentystyczne
To szersza wersja tradycyjnych nici. Dzięki temu są prostsze w użyciu. Mogą je stosować dzieci i osoby z ciasno ustawionymi zębami, gdzie zwykła nić słabo sobie radzi.

Nici z fluorem lub chlorheksydyną
Są nasączone fluorem, chlorheksydyną lub nanocząsteczkami hydroksyapatytu o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych i odbudowujących szkliwo.

Nici  stomatologiczne wybielające
Zawierają środki o działaniu delikatnie wybielającym np. węgiel drzewny, krzemionki, co pomaga zminimalizować przebarwienia na powierzchniach stycznych.

Nici dentystyczne smakowe
Ze względu na zawartość dodatków smakowych i zapachowych (mięta, truskawka, cytryna, cynamon) umilają każdorazowe stosowanie. Sprawdzą się u dzieci, nastolatków i osób nie do końca zdecydowanych.

Nici do aparatów ortodontycznych, mostów i implantów
Specjalne odcinkowe nici, które poprzez swoją budowę ułatwiają czyszczenie zarówno przestrzeni międzyzębowych, elementów aparatu ortodontycznego oraz okolic wokół mostów i implantów.

Nici pęczniejące
W kontakcie ze śliną nić rozpręża się, a to zapewnia jeszcze lepsze oczyszczanie przestrzeni i krawędzi poddziąsłowej.

Tym wpisem kończymy naszą mini serię na temat nici stomatologicznych. Pokładamy nadzieję, że temat został dobrze oświetlony z każdej strony i więcej z Was sięgnie po nitki dentystyczne.

11 stycznia 2021

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)