Używanie nici dentystycznej u dzieci zapobiega próchnicy – prawda czy mit?

dental_flossCzęsto wśród rodziców naszych młodych pacjentów pojawia się zdziwienie, kiedy mówimy, że prawidłowe używanie nici dentystycznej ma bardzo duży wpływ na walkę z próchnicą. Czy tak jest w istocie? Tak, jest to prawda – a poniżej wyjaśniamy dlaczego.

Dzieje się tak dlatego, że przestrzenie między zębami są najbardziej narażonym miejscem na odkładanie się resztek pokarmowych.
Wynika to z ich specyficznej budowy, małej dostępności podczas szczotkowania. Zalegające resztki sprzyjają rozwojowi próchnicy, ponieważ są doskonałą pożywką dla bakterii.

Należy pamiętać, że u dzieci niezwykle rzadko wykonuje się zdjęcie rentgenowskie na którym przestrzenie międzyzębowe byłyby widoczne, a co za tym idzie mamy późną wykrywalność próchnicy.

Szkliwo między zębami jest zdecydowanie cieńsze niż na powierzchniach żujących i próchnica w tych miejscach często kończy się leczeniem kanałowym. A tak naprawdę nitkowanie przestrzeni międzyzębowych raz dziennie pozwala w bardzo dużym stopniu ustrzec się przed tym.

Z naszych obserwacje pokazują, że młodzież między 10-18 rokiem życia wcale lub bardzo niewiele wie na temat nici dentystycznej i jej zastosowania, ponieważ w niewielu gabinetach wspomina się o takiej konieczności u tej grupy wiekowej, nie ma przeprowadzanych pokazów nitkowania.

U naszych młodych pacjentów kładziemy nacisk na to, aby każde dziecko powyżej 10 roku życia otrzymało instruktaż używania nici dentystycznej, prawidłowego jej doboru na modelu jak i w jamie ustnej. Tylko prawidłowe posługiwanie się nitką pozwala uniknąć próchnicy między zębami.

Prosimy o komentarze co dla Was stanowi największy problem podczas używania nici dentystycznej.

23 listopada 2015

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)