Wpływ antybiotyków na jamę ustną

Na zdrowie całej jamy ustnej wpływa nie tylko jakość higieny, częstotliwość wizyt u stomatologa lub nawyki żywieniowe. Również przyjmowanie niektórych leków ma duże znaczenie. W bardzo szkodliwy sposób na zdrowie jamy ustnej działają niektóre antybiotyki.

Antybiotyk jest to substancja, która w określonych stężeniach wpływa na komórki i procesy życiowe niektórych mikroorganizmów, a przez to hamuje ich podziały i rozwój. Antybiotyki stosuje się w medycynie przede wszystkim do leczenia wszelkiego rodzaju zakażeń bakteryjnych. Pierwszy antybiotyk – penicylinę, odkrył Alexander Fleming w 1928 roku.

Antybiotyki pomagają, lecz przyjmowane w zbyt dużych ilościach lub przez długi czas – mogą wywoływać skutki uboczne. Czasami ich stosowanie ma także negatywny wpływ na zdrowie zębów i jamy ustnej.

Jedną z chorób jamy ustnej, którą może wywołać długotrwałe stosowanie antybiotyków jest grzybica jamy ustnej. Schorzenie to wywołują grzyby z rodziny Candida albicans. Grzyby te występują w jamie ustnej w sposób naturalny, lecz na skutek niektórych czynników – przykładowo jak długotrwałe przyjmowanie antybiotyków lub związany z tym spadek odporności – mogą zacząć bardzo szybko się namnażać i infekować jamę ustną.

Grzybica jamy ustnej objawia się na dziąsłach, błonach śluzowych, wewnętrznych stronach policzków. Czasami na języku i głębiej w gardle pojawiają się charakterystyczne białe naloty i owrzodzenie. Może im towarzyszyć ból, pieczenie i problemy z przełykaniem.

Tetracyklina, to jeden z antybiotyków, który ma szczególnie niekorzystny wpływ na zdrowie zębów. Substancja ta wykorzystywana jest w leczeniu trądziku oraz bakteryjnych zakażeń skóry. Zauważono, że długotrwałe przyjmowanie tetracykliny może prowadzić do powstawania nieestetycznych i trudnych do usunięcia przebarwień zębów tak mlecznych, jak i stałych. Z reguły przebarwienia przyjmują różny kolor – od szarego, lekko zielonego, przez niebieski, aż po brązowy i czarny. Przebarwienia wywołane przez tetracykliny dzieli się na cztery stopnie: przebarwienia pierwszego i drugiego stopnia można próbować usunąć przy pomocy zabiegów wybielających, natomiast przebarwienia trzeciego i czwartego stopnia wymagają już zabiegów protetycznych.

Czasami pacjenci, którzy cierpią na przewlekłe bóle regularnie przyjmują leki przeciwbólowe. Zapominają przy tym, że takie lekarstwa działają jedynie na objawy, a nie przyczynę schorzenia. Co gorsze, leki te nie pozostają bez wpływu na ogólny stan zdrowia całego organizmu, także i zębów.

Bywa, że przyczyną bólu są zaniedbania w jamie ustnej – mocno rozwinięta próchnica, wtedy ciągłe maskowanie bólu może doprowadzić do bardzo poważnych problemów – do rozwinięcia się zgorzeli czyli stanu zapalnego nerwu zęba. W takim wypadku konieczne jest usunięcie zęba.

2 marca 2017

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)